Wiadomości

Prof. Bilewicz – specjalista od tropienia “mowy nienawiści” znów dał popis na Twitterze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Narodowe Centrum Nauki, które podlega ministrowi Gowinowi, w tym roku przyznało prof. Michałowi Bilewiczowi grant w wysokości prawie 2 mln zł na projekt „Mowa pogardy. Psychologiczne mechanizmy rozprzestrzeniania się agresji werbalnej wobec grup mniejszościowych”.

– Od kilku lat mamy do czynienia z prawdziwą epidemią mowy pogardy. Obrażanie muzułmanów, Żydów czy Ukraińców to smutna codzienność polskich mediów i internetu – ale problem ten ma też wymiar globalny. Celem projektu jest zrozumienie, jak mowa pogardy odmienia nas, odbiorców mediów. Czy stajemy się przez nią mniej wrażliwi na zło wokół nas? Czy zmienia się sposób, w jaki patrzymy na obcych? – tłumaczy prof. Michał Bilewicz.

Niewątpliwie pieniądze na tego rodzaju badania jak najbardziej prof. Bilewiczowi się należą. To on wszak jest twórcą pojęcia „antysemityzmu wtórnego”, za czym kryć się ma niechęć Polaków do wydawania pieniędzy na muzeum POLIN, z którym jest on blisko związany.

Warto też w tym kontekście prześledzić jego dyskusję z prof. St. Żerko napisał:

„W Niemczech największym źródłem zagrożenia dla Żydów są muzułmańscy imigranci. Rodzice wychowują swe dzieci na radykalnych antysemitów, widać to w niemieckich szkołach. Nawet związki zawodowe policjantów alarmują.”

W odpowiedzi prof. Bilewicz, beneficjent gigantycznego grantu na badania dotyczące mowy pogardy i nienawiści w internecie, odpisał:

„Mógłby Pan zamilknąć, gdy Pana ideowy pobratymca zamordował niewinnych ludzi w czasie nabożeństwa szabatowego.
I nie chcę słyszeć o “cywilizacji judeochrześcijańskiej”. Historia chrześcijaństwa to stulecia pogromów, mordów, inkwizycji, rekonkwisty, w końcu Holokaustu.”

Ma zresztą prof. Bilewicz też swoje „osiągnięcia” w dziedzinie badań historycznych. Głównie sprowadzają się one do opluwania polskich patriotów i generalnie – Polaków. Oto próbka tego, co wypisuje on w internecie:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!