Wiadomości

“Produkowali” faktury VAT. 9 osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBŚP i KAS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali 9 osób w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która przy pomocy sieci spółek generowała koszty, pozwalające zaniżać należny podatek VAT. W wyniku działania grupy przestępczej wstępnie oszacowano uszczuplenia Skarbu Państwa na ponad 12 mln zł.

Śledztwo jest prowadzone przez policjantów z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Sprawa dotyczy działającej głównie na terenie województwa mazowieckiego zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych. Dokumentacja ta była podstawą obniżenia należnego podatku.

Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była „produkcja pustych faktur” przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”, nie prowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych kilkadziesiąt firm. Członkowie grupy mogli wystawić faktury na sumę blisko 55 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku jej działalności oszacowano na ponad 12 mln zł.

W minionym tygodniu policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS przeprowadzili działania, podczas których zatrzymali 9 osób. W trakcie akcji funkcjonariusze przeszukali blisko 50 obiektów, m.in. mieszkań, domów siedzib podmiotów występujących w sprawie oraz biur rachunkowych znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego. Wówczas to, zabezpieczono sprzęt elektroniczny i cyfrowe nośniki danych, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono 120 tys. zł, samochody warte około 200 tys. zł oraz dokonano blokady na rachunkach bankowych na kwotę ponad 500 tys. zł.

Według śledczych, wśród podejrzanych są osoby pośredniczące i korzystające z nierzetelnych faktur VAT, które powodowały w ten sposób uszczuplenie należności podatkowych, a także podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw. 7 podejrzanym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej kierowania grupą.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!