Wiadomości

Kartele narkotykowe zdeponowały fortunę w niepozornym banku spółdzielczym w Skierniewicach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 4 osobom w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustw internetowych tzw. (phishingu).

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzucił oskarżonemu Shalom L. – A. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, udział w obrocie znaczną ilością narkotyków w postaci kokainy o wartości 3,4 miliarda złotych oraz pranie pieniędzy w kwocie ponad 237 milionów USD, ponad 108 milionów Euro, prawie 1,7 miliona funtów brytyjskich i ponad 122 tysiące złotych o łącznej wartości ponad 1,4 miliarda złotych.

Kolejni oskarżeni: Ivan M.-L., Agnieszka B.-K. oraz Adrianna K. odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie pieniędzy. Grozi za to do 15 lat więzienia – mówi Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Wobec oskarżonych na etapie postępowania przygotowawczego stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który został następnie przez Sąd zmieniony wobec Shaloma L. – A. na środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1 miliona złotych zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz dozoru Policji. Wobec Iwana M. – L. aktualnie stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 200 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz dozoru Policji.

Wobec Agnieszki B. K. stosowane jest poręczenie majątkowe w kwocie 80 tysięcy złotych, natomiast wobec Adrianny K. poręcznie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych.

„Wyprali” 1,4 miliarda z handlu narkotykami

Pod koniec sierpnia 2019 roku prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym poprzez zajęcie ponad 1,4 miliarda złotych w dolarach amerykańskich, brytyjskich funtach, Euro i złotówkach. Pieniądze te jako pochodzące z przestępstwa podlegają obligatoryjnemu przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

Jak podkreślił Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zajęcie, a następnie zabezpieczenie pieniędzy było możliwe dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji z 23 marca 2017 roku ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Międzynarodowa współpraca

Rekordowe zabezpieczenie to również efekt współpracy polskich i międzynarodowych służb specjalnych. Postępowanie było prowadzone przez prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy ściśle współpracowali m.in. z Europolem, Interpolem i służbami amerykańskimi, w tym DEA (amerykański departament do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej).

Pieniądze były zdeponowane w banku spółdzielczym

Pieniądze te były zdeponowane w oddziale jednego ze spółdzielczych banków w małym mieście centralnej Polski, na kontach dwóch zarejestrowanych w Polsce spółek. Obie spółki w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Zostały utworzone wyłącznie po to, aby udostępniać swoje rachunki bankowe do międzynarodowych przestępczych operacji finansowych.

Według tych ustaleń procesowych, „brudne pieniądze” z przestępczego procederu polegającego na handlu narkotykami oraz w mniejszym stopniu z przestępstw tzw. oszustw internetowych (phishing), były następnie ukrywane za pomocą skomplikowanych transakcji bankowych, w ramach mechanizmu prania pieniędzy przy wykorzystaniu ogromnej ilości rachunków bankowych, w tym założonych i prowadzonych na terenie Polski, ale także kilkudziesięciu innych krajów.

Skład grupy przestępczej

W toku postępowania prokurator ustalił, że w grupa przestępcza składała się z pięciu osób w tym 2 obywateli Polski oraz 3 obcokrajowców. Jeden z oskarżonych Iwan M. – L. jeszcze w 2019 roku, na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, został zatrzymany na terenie Grecji. Szef grupy przestępczej Shalom L. – A. poszukiwany europejskim nakazem aresztowania przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, został zatrzymany w październiku 2020 r. na lotnisku w Holandii. Natomiast w maju 2021 roku został sprowadzony do Polski, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.

Źródło: Dział Prasowy Prokuratury Krajowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!