Wiadomości

Próbowali wwieźć na Ukrainę równowartość 37 mln hrywien w gotówce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła przemyt do kraju gotówki o równowartości 37 mln hrywien, czyli 4,44 mln zł. Pieniądze były ukryte w walizkach pięciu „mułów” oraz w pasach przyczepionych do ich ciał. Według śledczych gotówka została zrabowana przez rosyjskich najeźdźców na terenach okupowanych i miała posłużyć do opłacania moskiewskiej agentury.

SBU poinformowała, że do próby przemytu gotówki (głównie dolary i hrywny) doszło w punkcie kontrolnym Porubne na ukraińsko-rumuńskiej granicy. Kontrabandę znaleziono u pięciu osób, które jako turyści wjechali autokarem do regionu czerniowieckiego. Część pieniędzy ukrytych była w walizkach, a część w specjalnych pasach oklejonych na ciałach przemytników. Osoby parające się taką przestępczością nazywa się „mułami”.

„Według wstępnych ustaleń pieniądze te zostały skradzione z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. Następnie zostały wyeksportowane do jednego z krajów Bliskiego Wschodu, a potem przez kraje europejskie do granicy celnej naszego państwa” – poinformowała SBU.

Śledczy podejrzewają, że gotówka mogła być przeznaczona na finansowanie moskiewskiej agentury działającej na terenie Ukrainy. Ujawnili także, że wcześniej w jednym z „tranzytowych krajów UE” zabezpieczono już podobną kontrabandę. W poszukiwaniu i namierzaniu skradzionych fortun i szlaków przerzutowych SBU wspiera Państwowa Służba Monitoringu Finansowego Ukrainy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!