Wiadomości

Najważniejszy niemiecki generał traci stanowisko. Przeceniał możliwości Rosjan?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius odwołał najważniejszego generała Bundeswehry – informuje Bild, powołując się na źródło w kręgach rządowych. Odejść musi pełniący od 2018 roku obowiązki Generalnego Inspektora Bundeswhery Eberhard Zorn. Kontrowersje budziły jego wypowiedzi o Rosji.

Generalny Inspektor Bundeswehry jest najwyższym rangą żołnierzem w Niemczech, zwierzchnikiem wszystkich żołnierzy w siłach zbrojnych, doradcą wojskowym federalnego rządu, a jako najwyższy przedstawiciel armii wchodzi również w skład kierownictwa Ministerstwa Obrony. Od 2018 roku funkcję pełnił Eberhard Zorn. Jak przypomina Bild, w ostatnim czasie Zorn uwagę mediów przykuł swoimi wypowiedziami o Rosji.

Zorn pod ostrzałem krytyki. „Putin miałby umiejętności”
Między innymi we wrześniowym wywiadzie dla magazynu „Focus” stwierdził, że Ukraina przeprowadza „kontrataki, za pomocą których można odzyskać miejsca lub poszczególne obszary linii frontu, ale nie odepchnąć Rosji na szerokim froncie”. Ocenił również, że Rosjanie mogą otworzyć drugi front i zaatakować inne kraje. „Kaliningrad, Morze Bałtyckie, granica fińska, Gruzja, Mołdawia… Możliwości jest wiele” – powiedział Zorn.

„Putin miałby umiejętności. Nawet jeśli około 60 procent jej sił lądowych jest zaangażowanych w wojnę z Ukrainą, siły lądowe, a przede wszystkim rosyjska marynarka wojenna i siły powietrzne nadal mają niewykorzystane zdolności. Gdyby Putin zarządził powszechną mobilizację, nie miałby też żadnych problemów kadrowych” – przekonywał w wywiadzie.

Słowa Zorna powszechnie krytykowano. Były dowódca wojsk lądowych USA w Europie Ben Hodges oceił, że Generalny Inspektor Bundeswehry „masywnie przecenił możliwości Rosjan”.

Zmiana na stanowisku Generalnego Inspektora Bundeswhery
W poniedziałek wieczorem pojawiły się pierwsze, nieoficjalne doniesienia, że Eberhard Zorn ma zostać odwołany. Jak informuje Bild, powołując się na źródło w kręgach rządowych, decyzję podjął minister obrony Boris Pistorius. Zorna zastąpi generał Carsten Breuer. Według Detusche Welle do oficjalnej zmiany na stanowisku dojdzie w czwartek.

/Bild, wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!