Wiadomości

Prezydent wydał zgodę na pobyt obcych wojsk w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt w Polsce żołnierzy z Wielkiej Brytanii i Estonii.

“Prezydent RP wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

W komunikacie przypomniano, że “na podstawie art. 3a ust. 1 ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium, zgodę na pobyt wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych RP przez stronę wysyłającą w operacjach wojskowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju – wydaje Prezydent RP, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, skierowany po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów”.

Postanowienie prezydenta dotyczące pobytu brytyjskich i estońskich żołnierzy w naszym kraju ma związek z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Żołnierze będą przebywać w Polsce od początku grudnia do końca kwietnia 2022 roku i realizować zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym.

Zgodnie z komunikatem KPRP, komponent wojsk Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej będzie się składał z 155 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 55 pojazdów.

Z kolei Estonia skieruje do Polski grupę 150 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 60 pojazdów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!