Wiadomości

Prezydent Warszawy wprowadza chaos informacyjny w sprawie Marszu Niepodległości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wprowadziła chaos informacyjny – uważa rzecznik ONR Tomasz Kalinowski. W ten sposób skomentował decyzję prezydent stolicy, która nie zgodziła się na przejście Marszu Niepodległości nową trasą – przez most Świętokrzyski.

Zgodnie z decyzją ratusza Marsz Niepodległości przejdzie 11 listopada starą trasą, czyli przez most Poniatowskiego. O swojej decyzji prezydent Warszawy poinformowała na Twitterze. 

„Wydałam zakaz dla Marszu Niepodległości #11listopada przez Most Świętokrzyski, ale wojewoda zezwolił na jego przejście Mostem Poniatowskiego” – poinformowała. 

– Tym wpisem w mediach społecznościowych nie pokazała sytuacji taką, jaka była, tylko wprowadziła chaos informacyjny, jakoby to ona wprowadziła ten zakaz i ta decyzja należała do niej, a była to decyzja wynikająca z mocy ustawy – powiedział na środowej konferencji prasowej w Warszawie Kalinowski.

Rzecznik stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita przypomniał, że organizatorzy Marszu Niepodległości złożyli dwa wnioski o rejestrację wydarzenia. – Trzy tygodnie temu (…) zarejestrowaliśmy dwa wydarzenia w Warszawie. Jedna trasa – stara – przez Most Poniatowskiego. Druga trasa – nowa – przez Most Świętokrzyski. (…) Chcieliśmy się zabezpieczyć od strony logistycznej na wszelkie ewentualności. Jednocześnie złożyliśmy wówczas wniosek do wojewody o zarejestrowanie tego zgromadzenia jako zgromadzenie cykliczne – wyjaśnił. 

Kita poinformował, że organizatorzy Marszu Niepodległości otrzymali pozwolenie na rejestrację marszu jako wydarzenia cyklicznego. 

– Dwa dni temu jako organizatorzy dostaliśmy zgodę na organizację wydarzenia cyklicznego. To nas zdeterminowało do podjęcia decyzji, że w tym roku idziemy Mostem Poniatowskiego. W związku z tym zorganizowaliśmy konferencję prasową we wtorek o godz. 12 – wyjaśnił. 

Zaznaczył, że dwie godziny po konferencji prasowej zorganizowanej przez nich prezydent Warszawy ogłosiła na Twitterze, że nie wydaje zgody na przemarsz Mostem Świętokrzyskim.

W jego ocenie prezydent Warszawy w sposób polityczny chce przeszkodzić w organizowaniu wydarzeń o charakterze patriotycznym. 

– Ratusz prowadzi zorganizowaną akcję polityczną. Jest to pewien sposób walki ze swoimi przeciwnikami i chęć wprowadzania chaosu, dezinformacji, co sprzyja sytuacji sprzed kilka lat, kiedy 11 listopada Warszawa nie była spokojna. 

My chcemy, żeby to święto było radosne, żebyśmy – tak jak w minionych dwóch latach – to święto było spokojne i każdy czerpał z niego radość i dumę – dodał. 

Tomasz Kalinowski z ONR, wyjaśniając dlaczego organizatorzy marszu zgłosili przemarsz jako wydarzenie cykliczne, mówił, że ta forma jest „zdecydowanie dogodniejsza”. 

Podkreślił, że moment zgłoszenia przez nich wydarzenia cyklicznego został wykorzystany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz jako „puszczenie oka” do własnego elektoratu, który nie jest przychylny Marszowi Niepodległości. 

Rzecznik stowarzyszenia Marsz Niepodległości poinformował też, że otrzymał wiadomość od Fundacji Krucjaty Różańcowej o zablokowaniu przez warszawski ratusz reklamy krucjaty „Otaczamy Różańcem świętym sejm RP”, która miała być umieszczona w warszawskich tramwajach. 

Ocenił, że jest to zgromadzenie legalne i chronione prawem. Przypomniał też kroki, które wobec organizatorów modlitwy podjął ratusz.

– Najpierw domagano się dokonania zmian w grafice wydarzenia. Ostatecznie reklamy zablokowano – powiedział.

Organizatorzy krucjaty przypominają, że wydarzenie „Otaczamy Różańcem Świętym Sejm RP”, czyli modlitwa za Polskę w rocznicę odzyskania niepodległości odbywa się z ich inicjatywy co roku, już od sześciu lat. 

W tym roku zapraszają na mszę św. za ojczyznę o godz. 10 w warszawskim kościele św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży, a potem na przemarsz przed Sejm i Senat RP.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!