Wiadomości

Prezydent Serbii grozi wojną: “Uratujemy nasz naród, jeśli NATO tego nie chce”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Serbski prezydent Aleksandar Vučić skrytykował działania NATO w Kosowie. Przywódca Serbii obiecał, że jego kraj będzie samodzielnie „bronić” Serbów mieszkających na terytorium Kosowa. O sprawie informuje Associated Press.

– Nie mamy dokąd iść, jesteśmy osaczeni. Uratujemy nasz naród przed prześladowaniami i pogromami, jeśli NATO tego nie chce – powiedział Aleksandar Vučić.

Prezydent Serbii powiedział, że „gangi” kosowskich Albańczyków rzekomo celowo przenoszą się na północ Kosowa, gdzie mieszka większość Serbów, aby wzniecać niepokoje i rozruchy społeczne. Vučić skrytykował także władze Kosowa, zarzucając im, że są „zainteresowane wyłącznie zlikwidowaniem wszelkich śladów serbskiego państwa w Kosowie” i „ostatecznym usunięciem Serbów z Kosowa”. Serbski przywódca nie przedstawił jednak żadnych dowodów na swoje twierdzenia.

Przywódcy europejscy obawiają się, że Federacja Rosyjska popchnie Serbię do konfliktu zbrojnego z Kosowem. Doprowadzi to do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa na Bałkanach i odwrócenia uwagi od wojny na Ukrainie.

31 lipca tego roku na północy Kosowa doszło do starć zbrojnych, gdy Kosowo postanowiło zaprzestać uznawania dokumentów wydanych w Serbii za równie ważne, jak te kosowskie, a nadto dokonać wymiany tablic rejestracyjnych. Ostatecznie rząd Kosowa zawiesił tę decyzję”

Rząd Kosowa odracza wejście w życie decyzji, które spowodowały napięcie na granicy z Serbią

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!