Europa Wiadomości

Prezydent Portugalii zawetował ustawę legalizującą eutanazje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę legalizującą eutanazję w Portugalii. Decyzja szefa państwa jest drugą w tym roku odmową podpisania przepisów pozwalających na legalizację tzw. śmierci medycznie wspomaganej.

W poniedziałek Rebelo de Sousa zgłosił weto do ustawy legalizującej tzw. śmierć medycznie wspomaganą. Prezydent wyjaśnił, że w dokumencie tym istnieją sprzeczności.

Szef państwa wskazał, że choć w ustawie napisano, że do śmierci medycznie wspomaganej kwalifikują się osoby „śmiertelnie chore”, to odnotował, że w dokumencie tym dopuszczono również przerwanie życia pacjentów cierpiących na „choroby nieuleczalne” i „ciężkie schorzenia”.

Rebelo de Sousa wskazał, że jest to niedopuszczalne z powodu niejasności przypadków, w których mają zapadać decyzje o eutanazji.

Zawetowana przez prezydenta ustawa została przyjęta przez jednoizbowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki, 5 listopada br. Przewidywała ona, że eutanazji może poddać się osoba dorosła po wcześniejszych konsultacjach lekarskich. W ich trakcie konieczne miało być potwierdzenie, że pacjent cierpi w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chory.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!