Wiadomości

Prezydent: Od jutra będą wypłacane pieniądze dla poszkodowanych w powodziach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Wojewoda małopolski jest przygotowany, żeby od jutra mogła być realizowana wypłata 6 tys. zł w przypadku zalanych budynków – poinformował w niedzielę w Krakowie prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego.

Prezydent relacjonował, że dzięki beczkowozom będzie dostarczana woda pitna do miejsc, które ucierpiały w wyniku powodzi, a zasilanie energii elektrycznej będzie odpowiednio zabezpieczone.

Przez najbliższe dni spodziewane są dalsze opady, więc te sytuacje kryzysowe mogą się powtórzyć. (…) Wszystkie służby są w tej chwili w gotowości, ponad dwa tysiące strażaków, którzy cały czas pracują – powiedział na konferencji po posiedzeniu sztabu prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że wszędzie tam, gdzie wystąpiły awarie zasilania, muszą być zabezpieczone zerwane lub odsłonięte przewody elektryczne. Dodał, że sytuacja jest monitorowana. Prezydent powiedział także, że trudna sytuacja panuje w miejscowości Łapanów, która została praktycznie zalana.

– To są wody bardzo szybko płynące, to są rwące górskie potoki. Spadły po prostu olbrzymie opady w górach i to wszystko spłynęło – powiedział. Poinformował również, zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego o udzieleniu dodatkowej pomocy dla powiatów dotkniętych przez ulewy. Chodzi o powiaty województw małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!