Polska Wiadomości

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zakazał marszu środowisk LGBT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl prezydent Kielc Bogdan Wenta odmówił wyrażenia zgody na tzw. Marsz Równości organizowany przez środowiska LGBT. Swoją decyzję uzasadnił względami bezpieczeństwa.

O zakazie marszu LGBT, który miałby odbyć się 13. lipca, Wenta poinformował w środę na konferencji prasowej. „Jako prezydent miasta po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej, także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i tego, jakie sygnały do nas wpłynęły, wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości” – cytuje jego słowa Polska Agencja Prasowa.

Co ciekawe, Wenta który został prezydentem Kielc z poparciem m.in. Platformy Obywatelskiej, zadeklarował się jako zwolennik „form okazywania wolności i równości”, ale takich, które nie stanowią zagrożenia. „Chodzi także o formę marszu czy ekspresje swoich poglądów, szczególnie dla środowisk wykluczonych. Ale jako prezydent miasta popieram i będę popierał w przyszłość wszelkie wydarzenia, które łączą i integrują mieszkańców” – mówił Wenta na konferencji prasowej.

W sobotę 13. lipca w centrum Kielc zaplanowano przeprowadzenie kilkunastu różnych zgromadzeń, a także imprezy Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Do kieleckiego magistratu wpłynęło 19 zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych, z czego 13 zgodnie z przepisami. Wszystkie, poza marszem LGBT, zgłoszono w trybie uproszczonym, co oznacza, że władze nie mają możliwości ich zakazania. Organizator ma prawo skorzystać z takiego trybu, gdy zgromadzenie nie powoduje utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności nie wiąże się ze zmianą organizacji ruchu. Z depeszy PAP wynika, że aż 12 zgromadzeń ma być kontrmanifestacjami wobec marszu LGBT.

Wcześniej w Kielcach środowiska katolickie przeprowadziły w Kielcach akcję zbierania podpisów przeciw planowanemu marszowi LGBT.

W opinii prezydenta Kielc teraz „wszystkie środowiska” powinny wspólnie zorganizować jednoczące wydarzenie w formie festiwalu, koncertu czy happeningu.

Organizatorzy tzw. Marszu Równości w ciągu 24 godzin mogą się odwołać od decyzji prezydenta Wenty do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Reszta polskich samorządowców mogła by się od pana prezydenta uczyć.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!