Wiadomości

Prezydent Kenii: Wszyscy terroryści, którzy napadli na hotel, zostali wyeliminowani

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oblężenie hotelu Dusit i przyległego kompleksu biurowo-handlowego w centrum Nairobi jest zakończone, a wszyscy terroryści zostali wyeliminowani – poinformował w środę prezydent Kenii Uhuru Kenyatta.

W ataku przeprowadzonym we wtorek przez organizację al-Szabab zginęło co najmniej 14 osób.

„Operacja sił bezpieczeństwa w kompleksie Dusit jest zakończona i wszyscy terroryści zostali wyeliminowani. Na ten moment możemy potwierdzić, że z rąk tych zbrodniczych terrorystów zginęło 14 niewinnych osób” – powiedział Kenyatta. Dodał, że z budynków zaatakowanych przez terrorystów bezpiecznie ewakuowano około 700 osób.

Kenijski Czerwony Krzyż podaje jednak, że w ataku zginęły 24 osoby. Wśród zabitych jest jeden obywatel Stanów Zjednoczonych i jeden Wielkiej Brytanii – potwierdziły służby konsularne tych państw.

Informację o zakończeniu operacji antyterrorystycznej podał już we wtorek późnym wieczorem minister spraw wewnętrznych Kenii Fred Matiang’i, jednak w nocy pojawiły się doniesienia o kolejnych strzałach dochodzących z zaatakowanych budynków.

Do ataku przyznała się somalijska organizacja dżihadystyczna al-Szabab. Już kilkakrotnie przeprowadzała ona ataki terrorystyczne na terenie Kenii, co według jej oświadczeń, jest odwetem za zaangażowanie militarne tego kraju w Somalii. Wojska kenijskie początkowo weszły do południowej Somalii, by utworzyć strefę buforową mającą zapobiegać przedostawaniu się dżihadystów do Kenii, a obecnie wchodzą w skład sił pokojowych Unii Afrykańskiej.

Kompleks 14 Riverside Drive, w skład którego wchodzi hotel DusitD2, jest oddalony o niespełna dwa kilometry od centrum handlowego Westgate Shopping Mall, które w 2013 roku również zostało zaatakowane przez bojowników al-Szabab. Zginęło wówczas 69 osób oraz czterech terrorystów. Ta sama organizacja przeprowadziła również inny zamach na terenie Kenii – atak na uniwersytet Garissa w 2015 roku; zginęło wtedy 147 osób, w większości byli to studenci.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!