Wiadomości

Prezydent Gdańska spotka się z przedstawicielami wojska ws. uroczystości na Westerplatte

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz spotka się dzisiaj z przedstawicielami wojska. Tematem rozmów będzie organizacja uroczystości 1 września na Westerplatte. Wcześniej Adamowicz nie chciał, aby żołnierze wzięli udział w obchodach – informuje Radio Maryja.

1 września 1939 roku. Niemcy atakują Westerplatte. Półwysep w Gdańsku przez 7 dni dzielnie broni około 200 żołnierzy. Po 77 latach prezydent Gdańska nie chce zaprosić przedstawicieli polskiego wojska na uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej i ataku na Westerplatte. Decyzję zmienia dopiero po interwencji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

– Zrozumiał, iż niemożliwe jest organizowanie uroczystości na Westerplatte bez udziału Wojska Polskiego, ale z uwagi na to, że prezydent Gdańska przyzwyczaił nas do tego, że mijał się z prawdą – chociażby w tej sprawie, o której mówimy – nie mam pewności, czy nie jest to zagrywka medialna. My oczywiście się włączamy, Wojsko Polskie włącza się w przygotowanie tych uroczystości. Chciałem podkreślić, że nie dopuszczę, aby uroczystości w tym szczególnym miejscu odbywały się bez pełnego ceremoniału wojskowego – mówił szef MON.

Dzisiaj Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji obchodów na Westerplatte. Wcześniej przewidywał jedynie asystę harcerską.

Czytaj też:

Adamowicz nie chce Wojska Polskiego na uroczystościach na Westerplatte. Wolałby Wehrmacht lub Bundeswehrę?

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!