Wiadomości

Adamowicz nie chce Wojska Polskiego na uroczystościach na Westerplatte. Wolałby Wehrmacht lub Bundeswehrę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brak Wojska Polskiego na uroczystości na Westerplatte to skandal, sytuacja nie do pomyślenia – oświadczył w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Zażądał od prezydenta Gdańska zmiany tej decyzji. Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego – podkreślił.

W czwartkowym oświadczeniu minister powiedział, że gdy dowódca Garnizonu Gdańsk zwrócił się do prezydenta Gdańska o rozmowę w tej sprawie, nie został przyjęty.

– Po rozmowie telefonicznej z wojewodą pomorskim, wojewoda również otrzymał informację, że Wojska Polskiego 1 września tego roku na Westerplatte nie będzie — powiedział Błaszczak.

Adamowiczowi najwyraźniej obecność Wojska Polskiego na Westerplatte źle się kojarzy, wszak we wrześniu 1939 roku stanęło ono na drodze tym, którzy dążyli do zjednoczenia Europy i budowy nowego europejskiego porządku pod przywództwem Niemiec.

– Jest to skandal, to sytuacja nie do pomyślenia. Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczpospolitej Polskiej, a Westerplatte to miejsce, które jest symbolicznym miejscem pokazującym męstwo polskiego żołnierza, Westerplatte to miejsce symboliczne, to na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa, to na Westerplatte odbyła się pierwsza bitwa w czasie II wojny światowej —mówił szef MON.

Podkreślił, że Gdańsk jest częścią Rzeczpospolitej, a „prezydent tego miasta nie ma prawa do traktowania Gdańska jako prywatnego folwarku”.

– Chciałem (…) zażądać od prezydenta Gdańska zmiany tej decyzji. Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego —powiedział Błaszczak.

Na godz. 14.30 w czwartek zaplanowano konferencję prasową prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nt. obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!