Wiadomości

Prezydent Duda zaprasza do Polin Izraelczyków i Żydów z całego świata

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w izraelskim dzienniku „Israel Hayom” ukazał się wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

Dla mnie osobiście 1 września jest najbardziej tragicznym dniem w historii całego narodu polskiego. Pamiętajcie, że po wojnie staliśmy się częścią sowieckiej strefy wpływów, zostaliśmy zdradzeni w Jałcie i przez kolejne 40 lat nie byliśmy suwerennym krajem. To była Polska, w której się urodziłem. Mogę powiedzieć, że do dziś możemy być świadkami negatywnych skutków II wojny światowej, zarówno społecznych, jak i ekonomicznych – mówił prezydent Andrzej Duda.

– II wojna światowa rozproszyła polskie społeczeństwo na cały świat. Wielu nie wróciło do Polski. Możemy po prostu powiedzieć, że ich straciliśmy, a wśród nich było wielu utalentowanych i inteligentnych ludzi. Przede wszystkim straciliśmy 6 milionów naszych obywateli, w tym 3 miliony Żydów. Życie żydowskie, które kwitło w Polsce przed II wojną światową, po prostu zniknęło. To ważny element tragedii, której doświadczyła Polska podczas i po wojnie – stwierdził Duda.

– Przede wszystkim chciałbym, aby Izraelczycy i Żydzi z całego świata przyjechali i odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To muzeum naszej historii. Nie ma wątpliwości, że II wojna światowa była jednym z najbardziej tragicznych okresów polskiej historii, być może nawet najbardziej tragicznym okresem, z powodu utraty 3 milionów polskich Żydów i kolejnych 3 milionów Polaków, którzy nie byli Żydami. Każda polska rodzina straciła kogoś w tej wojnie. Chciałbym, żeby Izraelczycy to pamiętali w kwestii tragicznych sześciu lat, Polacy i Żydzi pokojowo koegzystowali przez 1000 lat wspólnej historii. Byli częścią jednego narodu. Kultura żydowska była częścią kultury polskiej. Chciałbym, aby młodzi ludzie w Izraelu byli świadomi tej długiej historii i wiedzieli, że Polska była miejscem, w którym wielu Żydów znalazło spokojne miejsce do życia. „Polin” oznacza miejsce, w którym można odpocząć – dodał prezydent.

/dzienniknarodowy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!