duda
Gospodarka Polska Wiadomości

Prezydent Duda za zniesieniem restrykcji na skażone ukraińskie produkty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Polski Andrzej Duda uważa, że ​​Ukraina i UE powinny przywrócić handel bez ograniczeń, które zostały wprowadzone wcześniej na wniosek Warszawy.

28 bm. Prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej w Kijowie. Podczas niej skomentował obowiązujące obecnie ograniczenia w handlu Ukrainy z UE. Stwierdził, że uważa za celowe zniesienie wszelkich restrykcji,  gdyż wdrażane już są rozwiazania mające na celu ukrócić wcześniejsze nadużycia. -Mam nadzieję, że te decyzje zostaną jak najszybciej uchylone – powiedział.

Obecne ograniczenia w handlu zbożem i niektórymi innymi produktami żywnościowymi zostały nałożone po aferze w Polsce i kilku innych krajach Europy Środkowej. Okazało się, że granice UE przekraczały setki ton skażonego pestycydami zboża, które następnie przesypywano i oznaczano jako nadające się do spożycia przez ludzi i zwierzęta.  Dodatkowym efektem sprowadzenia taniego ale szkodliwego zboża było zaleganie polskiego zboża u producentów, którzy nie chcieli go sprzedawać po sztucznie zaniżonych cenach. Nałożone restrykcje wygasają 15 września.

Do sprawy odniósł się także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  Dodał on, że ma potwierdzenie planów likwidacji obostrzeń także od unijnego komisarza ds. handlu, Thierry’ego Bretona.

-Zobaczymy, jak wszystko zostanie odblokowane, ale on (komisarz – przyp. aut.) obiecał mi, że po 15 września blokady nie zostaną przedłużone – powiedział Zełeński.

Nie wszystkie kraje UE popierają stanowisko Dudy i Bretona. Rumunia zamierza zwrócić się do władz unijnych o przedłużenie restrykcji na ukraiński import produktów rolnych do końca roku 2023.

Źródło: eurointegration.com.ua

NASZ KOMENTARZ: Nie jest żadnym zaskoczeniem, że ostatnie o co zamierza dbać prezydent Duda to interes polskich rolników i zdrowie fizyczne Polaków.  Wygląda na to, że na ołtarzu dogodzenia ukraińskim władzom i oligarchom, poświęci wszystko co tylko możliwe.

Polecamy również: Wojna rosyjsko-ukraińska. Raport z frontu (29.06.2023)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!