Wiadomości

Prezydent Duda w Izraelu: “więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię, to relacja opleciona wzajemnymi związkami rodzinnymi i kulturowymi – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Izraelu podczas spotkania z prezydentem kraju Reuwenem Riwlinem. Prezydent odwiedzi Instytut Yad Vashem oraz odznaczy Orderem Orła Białego Szewacha Weissa, byłego ambasadora Izraela w Polsce.

 

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył do Izraela w poniedziałek.

 

Oficjalny program wizyty pary prezydenckiej rozpoczął się we wtorek w Jerozolimie od ceremonii oficjalnego powitania prezydenta Andrzeja Dudy przez prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

 

Zaplanowano wspólne oświadczenie prezydentów dla mediów.

 

Następnie para prezydencka złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem, gdzie Andrzej Duda będzie miał wystąpienie.

 

Przewidziane jest m.in. zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Historii Holokaustu, wizytę w Sali Imion. Prezydent złoży też wieniec w Sali Pamięci.

 

Tego dnia para prezydencka uda się pod Ścianę Płaczu.

 

We wtorek po południu odbędzie się ceremonia wręczenia Orderu Orła Białego Szewachowi Weissowi – byłemu przewodniczącemu Knesetu, byłemu przewodniczącemu Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, a w latach 2000-2003 ambasadorowi Izraela w Polsce.

 

Zaplanowano przemówienie Andrzeja Dudy oraz Szewacha Weissa.

 

W środę w Betlejem prezydent Duda zostanie oficjalnie powitany przez prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa. Odbędą się rozmowy plenarne obu delegacji, po których zaplanowano spotkanie prezydenta Dudy z Abbasem. Następnie przywódcy obu państw spotkają się z mediami.

 

Po południu para prezydencka odwiedzi sierociniec dla dziei palestyńskich „Dom Pokoju”, który jest prowadzony m.in. przez polskie misjonarki.. Prezydent odznaczy pracującą tam siostrę Szczepanę.

 

Po powrocie do Jerozolimy, w Centrum im. Menachema Begina, prezydent wygłosi przemówienie o relacjach polsko-żydowskich, historycznych i współczesnych, o tych wszystkich elementach, które są ważną częścią polityki historycznej prezydenta.

 

Para prezydencka zwiedzi również wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim”.

 

/tvpparlament.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!