Wiadomości

Prezydent Duda: Podejmuję decyzję, aby wstrzymać się z nominacjami sędziowskimi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego przez TK, postępowania przed organami, które są w tym sporze, są zawieszone. Podjąłem decyzję, aby wstrzymać się z nominacjami sędziowskimi do czasu rozstrzygnięcia sporu przez TK – powiedział w czwartek Polsat News prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Pyrzycach.

Jak tłumaczył, zdecydował tak, powołując się na art. 86 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. Art. 86 ust. 1 tej ustawy mówi, że wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

Reporter Polsat News Wojciech Gaweł zapytał prezydenta, czy podjął już decyzję, czy podpisze nowelę ustaw sądowych.

– Decyzja zapadnie w przewidzianym terminie 21 dni. Cały czas analizuję tę sytuację – odpowiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił jednak, iż “nie ma wątpliwości”, że projekt ustawy zawiera “wiele rozwiązań, które są systemowo potrzebne”.

Zgodnie z wydanym we wtorek, a opublikowanym w środę postanowieniem TK, do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym, m.in. wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb SN z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania.

TK zajmie się wnioskiem marszałek Sejmu 25 lutego.

/polsatnews.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!