Wiadomości

Prezydent Duda o ustawie 447: “Nie martwi mnie szczególnie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Prawo międzynarodowe powinno być przestrzegane. Jestem przekonany, że w tej sprawie dochodzi do naruszenia prawa, jeżeli chodzi o wyjaśnianie tragedii smoleńskiej. Poruszam tę sprawę na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, żeby uzmysłowić reprezentantom i przywódcom państw, że to realny problem w relacjach pomiędzy Polską a Rosją – powiedział w rozmowie z RMF FM prezydent Andrzej Duda.

– Kwestia reparacji wojennych jest prosta: jeżeli ktoś wywołał wojnę, jeżeli ktoś na kogoś napadł, jeżeli ktoś zabił wielu obywateli i zrujnował i okradł kraj, to powinien za to zapłacić. To jest proste — podkreślił prezydent Duda, którego Paweł Żuchowski spytał o kwestię reparacji wojennych.

– Nie martwi mnie szczególnie — odparł z kolei prezydent zapytany o podpisaną ostatnio przez Donalda Trumpa ustawę 447.

– Nie można ustanowić wyjątkowego prawa dla jakiejś grupy obywateli ze względu na przynależność narodową, ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji — dodał.

Andrzej Duda, zapytany o cele jego wizyty w USA, odpowiedział, że „przyjechał realizować dwa elementy: po pierwsze przyjechałem na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie jako pierwsza głowa polskiego państwa w historii prowadzę obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ (….). Drugim elementem są odwiedziny u moich rodaków w Chicago, którym obiecałem przyjazd już trzy lata temu”.

Prezydent odniósł się również do planowanego spotkania z prezydentem Trumpem.

– Jeśli chodzi o moje spotkanie z panem prezydentem Donaldem Trumpem, to mam nadzieję, że jeszcze w tym roku do niego dojdzie — podkreślił Andrzej Duda.

W rozmowie poruszono również kwestię Pomnika Katyńskiego.

– Wygląda na to, że obrona jest skuteczna, bo nawet jeżeli będzie rzeczywiście taka konieczność, żeby zmienić lokalizację tego monumentu to zakładam, że będzie ona równie eksponowana, co obecna, i z równie pięknym widokiem na Manhattan — mówił.

Prezydent odniósł się także do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie, mówiąc:

– Uważam, że rząd dużo zrobił i naprawdę dużo dał w tej sytuacji. Nie wszystkie działania są możliwe do zrealizowania – powiedział prezydent Duda.

Nas ustawa i urojone roszczenia martwią, dlatego też poświęciliśmy poświęciliśmy temu tematowi najnowszy numer Magna Polonia (kliknij w obrazek i dowiedz się więcej)

/TMF FM/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!