Wiadomości

Prezydent Duda o sytuacji w Iraku: Liczymy na deeskalację

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sprawie ostatnich wydarzeń w Iraku działamy spokojnie i z rozwagą, mając na względzie w pierwszej kolejności bezpieczeństwo i interes Polski oraz naszych obywateli – zapewnił prezydent Andrzej Duda. Wyraził też nadzieję na deeskalację konfliktu, a także zlecił BBN monitorowanie sytuacji w ciągłym kontakcie z MON i MSZ, polskim przedstawicielstwem przy NATO oraz miejscowymi placówkami dyplomatycznymi.

„W związku z ostatnimi wydarzeniami w Iraku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zwrócił się do ministra spraw zagranicznych o udzielenie szczegółowych informacji, a także prowadzi bieżące konsultacje z ekspertami ds. Bliskiego Wschodu” – przekazało BBN w komunikacie.

Jak czytamy dalej, prezydent Duda wyraża nadzieję na deeskalację konfliktu, a także utrzymanie jedności euroatlantyckiej, służącej zapewnieniu stabilności w regionie.

BBN poinformowało również „o braku jakichkolwiek sygnałów wskazujących na wystąpienie zagrożeń dla Polski oraz jej obywateli”.

NATO utrzymuje w Iraku misję szkoleniową, w której uczestniczy polskie wojsko. Polacy odpowiadają za szkolenie irackich żołnierzy w obsłudze i naprawach poradzieckiego sprzętu i uzbrojenia. Zgodnie z postanowieniem prezydenta liczebność PKW w Iraku może wynieść do 350 żołnierzy i pracowników wojska.

Czytaj też:

Co nas czeka w związku z eskalacją konfliktu w rejonie Zatoki Perskiej

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!