Wiadomości

Prezydent Duda nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ustawy o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– W tej chwili nie rozstrzygnę, czy prezydent podejmie decyzję jutro, pojutrze, za dwa tygodnie, czy w ostatnim możliwym terminie – powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

W tej chwili nie ma decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jeśli decyzja będzie, to ją przekażemy – dodał.

Łapiński przypomniał w Polsat News, że nowelizacja ustawy o IPN wpłynęła w piątek po południu do Kancelarii Prezydenta i teraz prezydent Duda ma 21 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Zgodnie z konstytucją prezydenta podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia. Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją.

Prezydent może również ustawę zawetować, czyli przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent w ciągu 7 dni ustawę podpisuje.

/Polskie Radio/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!