Wiadomości

Prezydent Duda: Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Jeśli wypowiedź Premiera Netanjahu brzmiała tak, jak podają media, gotów jestem udostępnić Rezydencję Prezydenta RP „Zameczek” w Wiśle na spotkanie Premierów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać, mimo wcześniejszych ustaleń” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie ma odbyć się 18 i 19 lutego. W programie pobytu premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji poza obradami jest także wizyta przy Ścianie Płaczu oraz w Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem.

– Polacy kolaborowali z nazistami. Widzicie? Mówię o tym. To fakt. I nie znam ani jednej osoby, która miałaby proces za to, że to powiedziała – takie słowa miał według izraelskich mediów wygłosić premier Izraela, Benjamin Netanjahu w czasie spotkania z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Wypowiedź szefa izraelskiego rządu zacytowały m.in. portale Haaretz, Jerusalem Post i Times of Israel. Portal Arutz Sheva stwierdził, że w ten sposób Netanjahu zakpił z polskiego prawa. Według tego ostatniego medium Kancelaria Prezesa Rady Ministrów miała określić tę wypowiedź jako zaskakującą.

Słowa te wywołały w Polsce falę oburzenia. Ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, stwierdziła, że premier Netanjahu przytoczonych słów nie wypowiedział:

„Jerusalem Post” kłamał? Tak twierdzi Anna Azari

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!