Wiadomości

Prezydent Chin do Putina: Jesteśmy gotowi połączyć siły z Rosją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chiny są gotowe do współpracy z Rosją, aby wprowadzić świat na ścieżkę zrównoważonego rozwoju – powiedział na spotkaniu z Władimirem Putinem Xi Jinping.

Obaj przywódcy spotkali się na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) w Uzbekistanie. Było to ich pierwsze spotkanie twarzą w twarz od momentu inwazji na Ukrainę, którą Rosja nazywa “specjalną operacją wojskową”. W przemówieniu otwierającym rozmowy dwustronne Putin powiedział Xi: “Wysoce cenimy wyważoną pozycję naszych chińskich przyjaciół, jeśli chodzi o kryzys na Ukrainie. Rozumiemy wasze pytania i obawy. Podczas dzisiejszego spotkania oczywiście wyjaśnimy nasze stanowisko”. Rosja zbliżyła się do Chin od czasu wysłania swoich sił zbrojnych na Ukrainę, co wywołało bezprecedensową falę zachodnich sankcji przeciwko Moskwie – zaznacza agencja Reutera.

– W obliczu kolosalnych zmian na skalę globalną, bezprecedensowych w najnowszej historii, jesteśmy gotowi połączyć siły z naszymi rosyjskimi kolegami, aby dać przykład odpowiedzialnej światowej potęgi i odegrać wiodącą rolę, aby wprowadzić zmieniający się świat na ścieżkę zrównoważonego rozwoju – powiedział Xi Jinping.

Prezydent Chin wyraził gotowość do wymiany poglądów ze swoim rosyjskim odpowiednikiem na temat agendy dwustronnej, a także międzynarodowych i regionalnych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow powiedział agencji TASS, że Putin i Xi Jinping rozmawiali o dalszym rozszerzaniu współpracy handlowej i gospodarczej oraz o przywróceniu i wzmocnieniu wymiany humanitarnej przerwanej przez pandemię. Obaj przywódcy mieli również omówić sytuację na Ukrainie, koordynację w ramach SzOW i innych platform wielostronnych.

Ostatni raz prezydenci Rosji i Chin widzieli się osobiście w lutym, kiedy Putin poleciał do Pekinu na ceremonię otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!