Wiadomości

Prezydent Autonomii Palestyńskiej odrzuca plan pokojowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przemawiający na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas ponownie odrzucił przedstawiony przez USA i Izrael plan rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Powiedział, że jego państwo wyglądałoby jak „ser szwajcarski”.

Abbas stwierdził, że ani projekt jako całość, ani żadna jego część w ogóle nie powinny być traktowane jako punkt odniesienia dla negocjacji. Dodał, że już sam plan wyjęcia Wschodniej Jerozolimy spod zwierzchnictwa Palestyny wystarczy, aby go odrzucić. Oznacza bowiem fragmentaryzację i brak kontroli nad terytorium.

– Nigdy nie zrezygnujemy ze swoich praw – podkreślił Abbas.

Nazwał on ofertę Trumpa „bezprawną i jednostronną propozycją, nagradzającą Izrael za dziesięciolecia okupacji”. Porównał projekt państwa palestyńskiego do „szwajcarskiego sera”, podziurawionego izraelskimi osadami.

– To naprawdę jest szwajcarski ser. Kto z was zaakceptuje podobny stan i warunki? Ta umowa, panie i panowie, obejmuje umocnienie okupacji i wzmocnienie reżimu apartheidu, o którym myśleliśmy, że już dawno się go pozbyliśmy – zarzucał prezydent Palestyny.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!