Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Dawida Wildsteina za kultywowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został m.in. dziennikarz TVP1 Dawid Wildstein – twórca inicjatywy „Warszawa – miasto dwóch powstań” – informuje portal TVP Info.

Podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom walk powstańczych oraz osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o powstaniu.

– Wraz z Mikołajem Mirowskim, który również był osobą inicjującą projekt „Warszawa – miasto dwóch powstań”, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że prezydent zdecydował się odznaczyć naszą inicjatywę, tym bardziej że znaleźliśmy się w tak wspaniałym gronie – powiedział portalowi TVP.info Dawid Wildstein.

– „Warszawa – miasto dwóch powstań” jest próbą nowego sposobu mówienia o historii Warszawy. Wraz z Mikołajem wyszliśmy z założenia, że za długo pamięć o powstaniach, warszawskim i w getcie, była rozdzielana, czasem wręcz sobie przeciwstawiana. Tymczasem Warszawa jest zrozumiała tylko wtedy, gdy pamięta się o obu tych powstaniach. Warszawa jest dzieckiem, nawet w wymiarze infrastruktury, obu tych powstań – dodał Wildstein.

Według publicysty projekt, który funkcjonuje już ponad 6 lat, miał być próbą stworzenia takiej platformy komunikacyjnej, w której „będzie się rozumieć Warszawę w sposób dla nas pełny i właściwy, czyli właśnie odwołując się do obu tych wydarzeń historycznych, które tak bardzo ją ukształtowały”.

– Jesteśmy szczęśliwi nie tylko z orderu, ale też z tego powodu, że ten projekt przyniósł efekty. Faktycznie ten sposób opowieści o Warszawie przedostał się do publicystyki, a nawet do obchodów i wypowiedzi najważniejszych osób w państwie – stwierdził Dawid Wildstein.

/portal tvp.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!