Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję stworzenia nowego rządu. Skład gabinetu Morawieckiego w zdecydowanej większości już znamy – wyjątkiem jest obsada stanowiska ministra sportu. Expose Morawieckiego spodziewane jest – według ustaleń dziennikarzy RMF FM – w najbliższy wtorek.

Oficjalnie o tym, że dzisiaj przed południem Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował po wieczornym spotkaniu Andrzeja Dudy z szefem rządu i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie na szczycie w Belwederze – na temat m.in. harmonogramu tworzenia nowego rządu i planów gabinetu na pierwsze miesiące pracy – zakończyło się po północy, po ponad czterech godzinach rozmów.

Morawiecki podał swój rząd do dymisji we wtorek wieczorem – w pierwszym dniu posiedzeń Sejmu i Senatu nowej kadencji.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera i jego rządu i przyjęcie od nowej Rady Ministrów przysięgi. Z kolei najpóźniej 14 dni po powołaniu rządu nowy premier wygłasza expose – czyli przedstawia program działania swego gabinetu – i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu. Wotum Sejm udziela bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

?rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!