Polscy ochotnicy będą walczyli na Ukrainie.
Europa Polska Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda dał zielone światło dla polskich ochotników chcących walczyć na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polscy ochotnicy będą walczyli na Ukrainie.

Jak podaje portal fronda.pl coraz więcej ochotników z całego świata dołącza do Legii Międzynarodowej, aby na Ukrainie walczyć z armią Władimira Putina. W przypadku Polaków sytuacja jest trudna ze względu na obowiązujące przepisy. Bez właściwej zgody MON ochotnikom po powrocie z Ukrainy groziłaby odpowiedzialność karna. Ze słów prezydenta Andrzeja Dudy wynika jednak, że tej odpowiedzialności ochotnicy z Polski nie powinni się obawiać.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Sieci” prezydent Andrzej Duda odniósł się do sytuacji Polaków chcących dołączyć do ukraińskiej Legii Międzynarodowej.

– „Wiemy, jak wygląda sytuacja prawna. Osoby będące w dyspozycji ministra obrony narodowej mogą się zwrócić o zgodę. Są też przepisy, które zakazują walki w obcych formacjach zbrojnych”

– wskazał prezydent.

Zaznaczył jednak, że „sytuacja jest szczególna”.

– „Nasz sąsiad staje w obronie swojej niepodległości. Znamy tę sytuację, rozumiemy ją dobrze. Jako prezydent RP jeszcze przez ponad trzy lata mogę powiedzieć: jeśli czujecie w sercu potrzebę pomocy Ukraińcom w ich walce, idźcie”

– powiedział.

W rozmowie z Jackiem Karnowskim i Marcinem Wikło prezydent podkreślił też, że „Ukraińcy już wygrali”.

– „Jeśli porównamy dane o rosyjskiej armii, publikowane przed agresją, i to, co wiedzieliśmy o armii ukraińskiej, to nie powinno potrwać to długo. Nie dłużej niż dwa, trzy dni. Serce do walki, determinacja i doświadczenie Ukraińców sprawiły jednak, że zdołali zatrzymać Rosjan”

– podkreślił.

Źródło: fronda.pl

Polscy ochotnicy będą walczyli na Ukrainie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!