Europa Polska Świat Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda apeluje do Joe Bidena by ten zajął się sprawą prześladowania Polaków na Białorusi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformowała oficjalna witryna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w piątek, Andrzej Duda w liście do prezydenta USA Joe Bidena zaapelował o podjęcie sprawy Polaków na Białorusi podczas forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jak czytamy w witrynie prezdydent.pl w liście skierowanym w piątek do przywódcy Stanów Zjednoczonych Prezydent RP zaapelował o pilne podjęcie sprawy naruszeń praw człowieka na Białorusi, prześladowań jej społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej, na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w ramach obecnej prezydencji amerykańskiej w tym gremium.

„Dlatego też, powtarzając moje oświadczenie z 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w lutym tego roku, uprzejmie proszę Stany Zjednoczone jako obecną prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, o pilne zajęcie się tym tematem na jednym z nadchodzących posiedzeń” – napisał Prezydent Duda w liście do przywódcy USA.

Wskazał w liście, że „liderka Związku Polaków na Białorusi – organizacji zajmującej się pokojowym kultywowaniem polskich tradycji – Andżelika Borys została aresztowana i osadzona w więzieniu; aresztowany jest także Andrzej Poczobut, znany dziennikarz polsko-białoruski”. Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że białoruskie władze zatrzymały wielu dyrektorów i nauczycieli polskich szkół: m.in. Hannę Paniszewą [błąd w pisowni popełniony przez kancelarię Prezydenta RP], Marię Tiszkowską i Irenę Biernacką.

Andrzej Duda zaznaczył, że jako państwo członkowskie ONZ, Białoruś jest związana zobowiązaniami międzynarodowymi. „Wśród nich jest Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, zgodnie z którym osobom należącym do mniejszości narodowych nie można odmawiać prawa do własnej kultury, języka czy religii” – oświadczył Andrzej Duda.

Andrzej Duda uważa, że niedawne zatrzymania i represje to przejaw znacznie szerszej polityki wymierzonej nie tylko w polską mniejszość narodową na Białorusi, ale także w resztę społeczeństwa obywatelskiego.

Prezydent dodał, że historia pokazała już, iż „brak uwagi i działań w takich przypadkach może ostatecznie doprowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji”.

„Głęboko wierzę, że naszym wspólnym obowiązkiem jest działanie, mobilizacja i zaangażowanie społeczności międzynarodowej w zajęcie się tą pilną sprawą” – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent zakończył list prośbą o podjęcie sprawy naruszeń praw człowieka na Białorusi i systematycznych prześladowań jej społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej, na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w ramach obecnej prezydencji amerykańskiej.

Czy ten apel odniesie skutek?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!