Europa Polska Wiadomości

Prezydenci stolic państw grupy V4 chcą razem zwalczać “populistów”…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl prezydenci czterech stołecznych miast Grupy Wyszehradzkiej: Warszawy, Pragi, Bratysławy i Budapesztu przyjęli, że wspólnie będą walczyć o unijne pieniądze, zwiększenie roli samorządu oraz bronić praworządności. Wszystko zaczęło się od rozmowy Rafała Trzaskowskiego z Gergelym Karacsonym, który niespodziewanie pokonał kandydata Fidesz, partii premiera Orbana, w walce o fotel włodarza stolicy Węgier.

– Populizm, z którym mamy do czynienia w wielu krajach, skłania nas do tego, żeby współpracować. Z jednej strony pakt to pewien symbol, ale z drugiej strony są też konkretne rozwiązania, które chcemy wcielać w życie – stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z Deutsche Welle. Włodarze stolic V4 chcą skuteczniejszego pobierania funduszy unijnych bez pośrednictwa władz centralnych.

– Rozmawiałem już o tym w Brukseli z urzędnikami z dyrekcji generalnej odpowiedzialnej za rozwój regionalny, rozmawiałem z szefostwem Komisji Europejskiej i to jest możliwe – dodaje Trzaskowski.

– Ale w Pakcie Wolnych Stolic nie chodzi tylko o pieniądze. Samorządowcy z Budapesztu, Pragi, Warszawy i Bratysławy chcą wymieniać się doświadczeniami, konsultować priorytety w sprawach ochrony środowiska czy wprowadzania technologii smart-city poprawiającej interaktywność i wydajność miejskiej infrastruktury, ale też bronić wartości takich jak tolerancja, praworządność czy wolność słowa – czytamy w Deutsche Welle.

No cóż. Panowie prezydenci powinni wiedzieć, że Warszawa, Praga, Bratysława i Budapeszt to nei całą Grupa Wyszehradzka…

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!