Wiadomości

Prezes fundacji Pogotowie Teatralne została skazana na 5 lat więzienia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Joanna J., prezes fundacji Pogotowie Teatralne, została skazana na 5 lat więzienia za przywłaszczenie pieniędzy.

Pieniądze powinny zostać przeznaczone na leczenie chorych. – informuje TVP3 Szczecin. – Przywłaszczyła mienie znacznej wartości w postaci pieniędzy w kwocie 2 mln 810 tys. – przekazała sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Magdalena Łopuszko.

To środki, które miały trafić do ciężko chorych osób – niepełnosprawnych dzieci, pacjentów z nowotworami, ludzi po tragicznych wypadkach. – Dawały szansę, nadzieję na wyzdrowienie na powrót do pełni sił, do normalności. Oskarżona miała pełną świadomość, że pieniądze, którymi dysponuje na swoje cele prywatne, to są kwoty stanowiące własność fundacji; powinny być wydawane celem pomocy osobom poszkodowanym, osobom chorym – podała Łopuszko.

Fundację Pogotowie Teatralne prowadzili znani szczecińscy aktorzy. Ze spektaklami odwiedzali małych pacjentów w szpitalach i hospicjach. Na konto fundacji wpływały wpłaty m.in. z 1 proc. podatku, darowizn oraz pieniądze ze zbiórek publicznych. Fundacja miała w ten sposób przywłaszczać sobie pieniądze przez kilkanaście lat.

Wśród ich podopiecznych znalazły się m.in. cierpiąca na autyzm Lenka i niepełnosprawna Julka z Polic. – Dowiadujesz się, że masz dziecko chore, bo to był ten moment, chcesz przeznaczyć jak najszybciej pieniądze na rehabilitację. Lenusia mogła mieć większe szanse wtedy na samym początku, kiedy nie mieliśmy pieniędzy na jej rehabilitację na lepszy byt, na poprawę stanu zdrowia – opisuje Ewelina Fabich, mama chorej Leny.

– Do dzisiaj nie mamy refundacji, pomimo prawomocnych wyroków cywilnych. Był utrudniony dostęp, nie odbierała telefonów, korespondencji – opowiada Tomasz Kartanowicz, tata chorej Julii.

‘TVP 3 Szczecin/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!