Wiadomości

Prezentacja książki Pawła Dudzińskiego „Szachy wojenne 1914–1918. Drogi do niepodległości”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Pamięci Narodowej oraz Polski Związek Szachowy zapraszają na prezentację publikacji Pawła Dudzińskiego Szachy wojenne 1914–1918. Drogi do niepodległości”.

Udział wezmą:
Paweł Dudziński – autor
Radosław Jedynak – prezes Polskiego Związku Szachowego
Tomasz Lissowski – przewodniczący Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego
prowadzenie: prof. dr hab. Tadeusz Wolsza

Spotkanie odbędzie się 14 maja (wtorek), o godz. 16.45, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25

Charakter książki „Szachy wojenne 1914–1918” można określić jako faktograficzny. Sporo w niej tabel, wyników, dat i liczb. Jednakże ma też kilku swoich głównych bohaterów – mistrzów międzywojnia – „niekoronowanego króla” Akiwę Rubinsteina, poetę i arcymistrza w jednej osobie Sawielija Tartakowera, genialnego problemistę Dawida Przepiórkę, zapomnianego Mojżesza Łowckiego; zmarłych w latach 20. XX wieku Józefa Dominika i Aleksandra Flamberga; szachistów i działaczy lokalnych, jak pochodzącego z rodziny o patriotycznych tradycjach Adama Żuk-Skarszewskiego, malarza Ludomira Benedykowicza, który stracił obie dłonie podczas Powstania Styczniowego, Jana Kleczyńskiego i Kazimierza Wasilewskiego – organizatorów widowiska „żywych szachów” w Warszawie w 1917 roku, czy wreszcie Chaima Janowskiego z Łodzi, którego brat Dawid rywalizował przez pewien czas z Emanuelem Laskerem o miano najsilniejszego szachisty świata. Autor książki dużo miejsca poświęcił wojennym peregrynacjom małego Szmulika Rzeszewskiego z Ozorkowa – późniejszego reprezentanta USA i pretendenta do tytułu championa globu, znanego jako Samuel Reshevsky. Jeden z rozdziałów poświęcony jest opisaniu szachowych aktywności najwyższej rangi oficjeli i wojskowych dwudziestolecia międzywojennego na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, gen. Kazimierzem Sosnkowskim, czy Prezydentem RP na Uchodźstwie Władysławem Raczkiewiczem.

Wydawca: Wydawnictwo Penelopa i Centrum Biznesowe „Info”.

Patron medialny: Wydawnictwo Penelopa, „Mat”, „Szachista”

/Maciej Steppa – IPN/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!