Wiadomości

Policja w Hiszpanii rozbiła komórkę włoskiej mafii narkotykowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policja w Hiszpanii rozbiła komórkę włoskiej mafii narkotykowej ‚Ndrangheta, działającej w Andaluzji, na południu kraju. W ramach rozpoczętej pod koniec kwietnia operacji służb włoskich i hiszpańskich zatrzymano do tej pory 44 osoby.

Jak poinformowała hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional), wśród zatrzymanych osób są członkowie ‚ndranghety, a także współpracujący z nią hiszpańscy przemytnicy narkotyków z Andaluzji.

Współpraca obu grup przestępczych rozwijana była głównie w prowincjach Kadyks i Malaga. Polegała na przerzucaniu łodziami motorowymi narkotyków, głównie haszyszu, z północnego Maroka do południowej Hiszpanii. Stamtąd narkotyki kierowane były do Włoch.

Ze źródeł policyjnych wynika, że łącznie na terenie Hiszpanii i Włoch zarekwirowano blisko 2,8 ton haszyszu, który ukryli członkowie obu mafii.

Operacja rozbicia siatki ‚ndranghety w Hiszpanii prowadzona była już w 2018 r. Pierwszą próbę likwidacji grupy przestępczej Policia Nacional podjęła w lutym 2019 r. W efekcie akcji policyjnej zatrzymano 25 członków organizacji zajmującej się przemytem narkotyków, z których czterech było Włochami należącymi do ‚ndranghety.

Według śledczych pierwsze struktury hiszpańskiego odłamu ‚ndranghety istniały już w 2016 r. Wtedy to włoska policja natrafiła na dostarczone z Hiszpanii narkotyki różnych rodzajów, m.in. kokainę, haszysz i marihuanę.

Ustalenie pobytu członków grupy w Hiszpanii było jednak trudne, gdyż zmieniali oni często miejsce zamieszkania. Narkotyki tymczasem wysyłali w nieregularnych odstępach czasu samochodami.

Lutowa operacja została przeprowadzona w prowincji Grenada i Jaen, w Andaluzji. W trakcie akcji udało się przejąć około 200 kg narkotyków. Zarekwirowany towar był już przygotowany do wysyłki do Italii.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!