Wiadomości

Premierem Izraela zostanie polonofob, który bredził, że Polacy wymordowali 200 tys. Żydów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył w środę misję utworzenia rządu Jairowi Lapidowi, przywódcy centrowej, opozycyjnej partii Jesz Atid (Jest Przyszłość). Lapid będzie miał 28 dni na sformowanie gabinetu, w przeciwnym wypadku w Izraelu może dojść do kolejnych wyborów parlamentarnych. W ubiegłych latach izraelski polityk niejednokrotnie kierował oszczercze oskarżenia w kierunku Polski.

Jair Lapid jest osobą dość dobrze znaną w Polsce, przy tym z jak najgorszej strony – jako zacietrzewiony szowinista. W ubiegłych latach niejednokrotnie kierował oszczercze oskarżenia w kierunku Polski.

– Ponad 200 tysięcy Żydów zostało zbitych podczas II wojny światowej przez Polaków. Tylko przez Polaków. Kiedy byli masakrowani, w pobliżu nie było żadnego niemieckiego oficera. Więc nikt nie ma prawa nam mówić, jak bardzo i co możemy czuć po zamordowaniu sześciu milionów Żydów, w tym wielu zabitych przez Polaków – bredził na antenie Polsat News Jair Lapid w lutym 2018 roku.

57-letni Lapid otrzymał misję utworzenia rządu po tym, gdy sztuka ta nie udała się obecnemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, którego partia Likud wygrała 23 marca wybory parlamentarne, ale nie uzyskała większości, zdolnej do samodzielnego rządzenia. 28-dniowy okres na sformowanie rządu upłynął o północy z wtorku na środę.

Prezydent Riwlin, ogłaszając nazwisko nowego kandydata na premiera, powiedział, że uzyskał od Lapida zapewnienie o poparciu 56 posłów w 120-osobowym Knesecie.

“Stało się jasne, że Jair Lapid ma możliwość utworzenia rządu, który uzyska aprobatę parlamentu. Są jednak jeszcze pewne trudności” – oznajmił Riwlin, odnosząc się do faktu, iż nowy rząd będzie potrzebował poparcia 61 posłów.

Partia Jesz Atid w marcowych wyborach otrzymała 17 mandatów i zajęła drugie miejsce za Likudem, który wywalczył 30 miejsc. Ogólny układ sił w parlamencie nie jest jednak korzystny dla Netanjahu, bowiem wszystkie ugrupowania go popierające uzyskały 52 mandaty, podczas gdy partie przeciwne premierowi mają 57 miejsc.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!