Polska Wiadomości

Premier Ukrainy oskarżył Polskę o kradzież 16 mld euro

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, premier Ukrainy Denys Szmyhal oskarżył Polskę o przywłaszczenie środków z dwóch konferencji darczyńców zorganizowanych w Warszawie. Wśród tych wydarzeń wymienił konferencję Stand Up For Ukraine, która miała miejsce 9 kwietnia 2022 roku w Warszawie, oraz konferencję darczyńców z 5 maja 2022 roku. Według niego przywłaszczone przez Polskę środki wynoszą ponad 16 mld euro.

Premier Ukrainy oskarżył Polskę o kradzież 16 mld euro. –Według naszych danych w pierwszym (przypadku zebrano – przyp. red.) ponad 10 miliardów euro, a w drugim ponad 6 miliardów euro. Ukraina nic z tego nie otrzymała. Środki Polska wspólnie z Komisją Europejską zebrała na wsparcie Ukrainy… Nie znamy losu tych funduszy – powiedział.

Szmyhal podczas poniedziałkowej konferencji prasowej mówił też o kwestiach gospodarczych w polsko-ukraińskich relacjach.

-Generalnie, według danych Narodowego Banku Ukrainy, Credit Agricole, Deloitte, Oxford Economics, w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraińcy i Ukraina wnieśli od 1 do 3 procent rocznego wzrostu PKB Polski – oświadczył.

W swojej wypowiedzi zaznaczył, że Polska otrzymała 2 miliardy euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego w związku z umową dotyczącą udzielenia pożyczek polskim miastom i regionom, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Szmyhal wyraził przekonanie, że w okresie od 2022 do 2023 roku ukraińscy przedsiębiorcy pracujący w Polsce wpłacili do polskiego budżetu kwotą 2,3 mld euro w postaci składek i ubezpieczeń społecznych.

-Dla porównania Polska wydała 1,1 miliarda euro na wsparcie i pomoc społeczną, edukację ukraińskich uchodźców (…) Ukraińcy, którzy przybyli do Polski, płacili kartami bankowymi w polskich sklepach, a 4 miliardy euro pozostawili w polskich firmach (…) Z kont Od 24 lutego 2022 r. do lipca 2023 r. obywatele Ukrainy przekazali do polskiej gospodarki 2,1 mld euro, z czego 1,9 mld euro trafiło do sieci handlowych – kontynuował.

-749 mln euro to kwota kontraktów podpisanych przez Ministerstwo Obrony Ukrainy z polskimi firmami – producentami broni. Podpisano 43 kontraktu i od nich też są odprowadzane podatki – dodał.

NASZ KOMENTARZ: Jak widzimy, skoro Polska nie zaczęła rozliczać Ukrainy z tego co otrzymała od Polski, Ukraina zaczyna rozliczać Polskę z tego, co nie dała. Od początku ostrzegaliśmy, że tak się skończy wspieranie kijowskiego reżimu turańskich oligarchów.

Polecamy również: Francja: “prawo” do aborcji wpisane do konstytucji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!