Wiadomości

Premier Morawiecki zapowiedział budowę Muzeum Getta Warszawskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Muzeum Getta Warszawskiego będzie placówką, która uczci czyn powstańców getta, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o godność; by ich krzyk był bardziej słyszalny – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji, w trakcie której poinformowano o powołaniu placówki.

– Muzeum Getta Warszawskiego będzie placówką, która uczci czyn powstańców getta, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o godność; by ich krzyk był bardziej słyszalny – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji, w trakcie której poinformowano o powołaniu placówki.

– To jest placówka (…) dzięki której będziemy mogli uczcić wielki, dramatyczny czyn powstańców getta warszawskiego – powstańców żydowskich, którzy w beznadziejnej sytuacji, w beznadziejnych okolicznościach walczyli tak naprawdę o godność, walczyli o to, żeby ich krzyk stał się trochę bardziej słyszany; bo nie był słyszany – powiedział premier Morawiecki.

Jak podkreślił szef rządu, „Szmul Zygielbojm, który na zlecenie rządu polskiego zbudował cały, długi raport na temat tego, co działo się podczas II wojny światowej w okupowanej Warszawie, mówił, że to, co się stało – ten mord, bezprecedensowy mord na narodzie żydowskim, informacja, wiedza o tym musi jak najszerzej trafić na cały świat. I odpowiedzialność za to – jak napisał Zygielbojm – spada na Niemców, na naród niemiecki, ale również na tych, którzy nie pomogli, na aliantów – jak wyraził się wtedy bardzo bezpośrednio w tym raporcie”.

– Chcę, żeby to muzeum było też takim miejscem, w którym będziemy w szczególny sposób myśleć o naszym polsko-żydowskim sąsiedztwie, o polsko-żydowskiej historii – podkreślił Morawiecki.

– Hekatomba narodu żydowskiego zaczęła się od zniszczenia państwa polskiego – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji, w trakcie której poinformowano o powołaniu Muzeum Getta Warszawskiego. Dodał, że „straszna niemiecka machina zbrodni” doprowadziła do śmierci milionów Żydów.

Morawiecki przypomniał, że „polsko-żydowska historia zaczęła się – jak na obrazie Matejki – w 1096 r”.

– Władysław Herman przyjmuje delegację żydowską wypędzanych wtedy Żydów. Tak dzieje się przez setki lat. Żydzi byli wypędzani ze wszystkich krajów Europy – mówił premier.

Szef rządu powiedział, że „czas drugiej apokalipsy” zaczął się od zniszczenia państwa polskiego, i to od zniszczenia państwa polskiego „zaczęła się hekatomba narodu żydowskiego, narodu Żydów polskich, zniknęła wielka kultura, zniknął wspaniały język jidysz”.

Jak mówił Morawiecki, apogeum zniszczenia narodu żydowskiego „miało miejsce po konferencji w Wannsee w 1942 r., gdzie straszna niemiecka machina zbrodni doprowadziła do śmierci ok. 3 mln Żydów polskich i oprócz tego 3 mln Żydów z pozostałych krajów”.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców na okupowanych przez nich terenach. W szczytowym momencie liczba jego mieszkańców wynosiła ok. 460 tys.

W środowej konferencji wzięli udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz dyrektor nowo powołanej placówki Albert Stankowski.

– Powołaliśmy Muzeum Getta Warszawskiego. Na dyrektora tego muzeum powołaliśmy pana Alberta Stankowskiego, historyka, byłego pracownika Muzeum POLIN. To muzeum jest szalenie ważne, o czym mówił pan premier. Uprzedzając może pytania powiem, że w Polsce istnieje bardzo wiele instytucji muzealnych, które poświęcone są czy to dziedzictwu kultury żydowskiej, czy to relacjom polsko-żydowskim – powiedział Gliński.

Wśród tego typu instytucji wicepremier wymienił m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowski Instytut Historyczny. – To są instytucje o nieco innym charakterze niż to, które zamierzamy wspólnie budować, czyli Muzeum Getta Warszawskiego. POLIN to jest cała historia polskich Żydów, te 800 lat. ŻIH to jest głównie instytucja archiwalno-naukowa – zwrócił uwagę.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Muzeum Getta Warszawskiego ma być „nowoczesną placówką muzealną, która będzie edukowała o tym, czym było getto warszawskie, czym były inne getta, czym był Holokaust, Shoah”. – Mam nadzieję, że to będzie także symbol braterstwa i solidarności polsko-żydowskiej. Takie wątki też będą przedstawiane, ale przede wszystkim tam będzie przedstawiona prawda historyczna – powiedział Gliński.

/TVP Parlament/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!