Wiadomości

Skandal w Babiogórskim Parku Narodowym – CBA prześwietla sprawę budowy schroniska na Przełęczy Krowiarki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Delegatura CBA w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez byłego dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego. Śledztwo wykazało nieprawidłowości przy budowie schroniska i budowie szlaku turystycznego. Straty w majątku Parku wynoszą blisko 615 tysięcy złotych. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

W ramach śledztwa, prowadzonego przez krakowską Delegaturę, były dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego w latach 2000 – 2015 usłyszał dwa zarzuty przekroczenia uprawnień w zakresie sprawowanego przez siebie stanowiska.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie schroniska górskiego na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Ówczesny dyrektor Parku sam wydał pozytywną opinię, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na ochronę środowiska. Był zarówno inwestorem jak i wnioskodawcą i samemu sobie pozytywnie zaopiniował zgodę na budowę schroniska.

Śledczy badają prawidłowość wyceny kosztorysu na modernizację szlaku turystycznego „Górny Płaj”. Mężczyzna wyraził zgodę na zmianę technologii modernizacji szlaku poprzez zastosowanie gorszych materiałów niż zamówione. Nie wykonał przy tym zmian w kosztorysie. Działania dyrektora tym samym spowodowały szkodę w majątku Parku na blisko 615 tysięcy złotych.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze CBA w Krakowie prowadzą szereg czynności.Były dyrektor usłyszał zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Tarnowie.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!