Wiadomości

Premier Morawiecki potwierdza: Polska przekazuje Ukrainie czołgi T-72

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska przekazała bądź przekaże na Ukrainę czołgi – potwierdził w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.

Zapytany o wartość finansową pomocy, jaką Polska okazała Ukrainie, premier Morawiecki wyjaśnił, skąd pochodzą szacunki dot. 7 miliardów złotych. – Na dziś wydano ponad miliard złotych dla samorządów i około miliarda złotych pomocy rządowej. Te 7 miliardów, o których pan mówi, to wydatki innego typu – zwrócił się do prowadzącego rozmowę Bogdana Rymanowskiego.

– To są również zdjęte z naszych stanów różne rodzaje uzbrojenia, które przekazaliśmy jako broń defensywną do naszych sąsiadów na Ukrainie – wyjaśniał premier. Dopytywany, czy Polska otrzymała w zamian równowartość uzbrojenia od innych krajów, Morawiecki odparł, że nie jest to zastąpienie 1:1 tego, co Polska przekazała na Ukrainę. – Ale to nie jest czas takiego aptekarskiego liczenia wszystkiego, ponieważ dziś ta nasza broń służy obronie naszej niepodległości, z tym że 500 kilometrów za naszą granicą – mówił Morawiecki.

Bogdan Rymanowski, nawiązując do słów Borisa Johnsona, zapytał, czy Polska wysłała bądź wyśle na Ukrainę swoje czołgi. Premier odpowiedział: „Tak”. Szef rządu nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów. – Nie będę dzisiaj o tym mówił. Przekażemy to w swoim czasie, ze względów bezpieczeństwa, przede wszystkim naszych ukraińskich sąsiadów, przyjaciół, nie będziemy o tym mówić – wskazał Morawiecki. Dodał, ze sprawa MiG-ów jest zamknięta. – Nie ma takich próśb – zakończył temat.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!