Wiadomości

Premier Morawiecki ogłosił zmiany w składzie rządu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek zmiany w rządzie. Stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi obejmie Henryk Kowalczyk. Funkcję ministra klimatu i środowiska przejmie Anna Moskwa. Ministrem rozwoju i technologii zostanie Piotr Nowak. Powstanie nowe Ministerstwo Sportu i Turystyki, a rolę szefa tego resortu będzie pełnił Kamil Bortniczuk. Na nowego ministra rozwoju i technologii premier zaproponował Grzegorza Pudę, który ustąpi ze stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

– Zaproponowałem zmianę na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Tutaj pana ministra Grzegorza Pudę zastąpi pan minister Henryk Kowalczyk – oznajmił we wtorek Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jak dodał, Kowalczyk przyjmie też funkcję wicepremiera. – Problemy rolnictwa rozwoju wsi, terenów wiejskich, na których żyje, mieszka, pracuje, kształci się ponad 40 proc. naszych obywateli, to tak kluczowy temat, że chciałbym, aby ranga jego była jak najwyższa – wyjaśniał szef rządu.

– Także w kontekście ministerstwa klimatu i środowiska nastąpi zmiana – pana ministra Michała Kurtykę zastąpi pani minister Anna Moskwa – poinformował. Wyjaśnił, że „minister Michał Kurtyka podjął tę decyzję ze względów osobistych i tę decyzję już od jakiegoś czasu sygnalizował”.

– Wreszcie zastępstwo stanowisku, które ja piastuję, czyli ministra rozwoju i technologii wejdzie w tę rolę pan minister Piotr Nowak – powiedział Mateusz Morawiecki.

– To bardzo dobrze znana mi osoba, ponieważ pracowaliśmy razem w Ministerstwie Finansów, a teraz przyjeżdża specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, z instytucji międzynarodowych, aby tę funkcję objąć – dodał szef rządu.

Nowak z rynkiem finansowym związany jest od 2004 roku. Pracował m.in. jako dealer walutowy w PKO BP. Następnie, na początku 2015 r. rozpoczął pracę jako ekspert ds. gospodarczych w Kancelarii Prezydenta RP, po czym od października do grudnia 2015 r. pracował w Money Makers TFI S.A. W grudniu 2015 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów; z dniem 23 grudnia 2020 r. złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Od stycznia 2021 był doradcą Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW.

Premier ogłosił, że powstanie też Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Tutaj tę funkcję zaproponowałem panu Kamilowi Bortniczukowi, który tę funkcję przyjął – podał.

Obecnie turystyka podlega pod Ministerstwo Rozwoju i Technologii i jest nadzorowana przez wiceszefa resortu Andrzeja Guta-Mostowego.

Jak napisano na stronie resortu, „zgodnie z zapisami umowy koalicyjnej, nowe Ministerstwo Sportu będzie kontynuowało wszelkie dotychczasowe zobowiązania MKDNiS wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności dotyczące przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie”.

– Ze względu na to, że wchodzimy w kolejny okres perspektywy unijnej, zagospodarowanie tych funduszy także w kontekście Krajowego Programu Odbudowy jest ważne. Tutaj poprosiłem Grzegorza Pudę, aby przeszedł na stanowisko ministra konstytucyjnego – ministra funduszy i polityk regionalnej. Pan minister Puda pracował z resztą wcześniej w tym ministerstwie jako wiceminister – zaznaczył premier.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!