Wiadomości

Premier Morawiecki: Obozowisko w okolicy Usnarza Górnego to przykrywka dla zorganizowanej akcji służb białoruskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Każdy dzień na granicy z Białorusią to kolejne prowokacje białoruskie, których liczby idą w setki. Tylko od początku sierpnia liczba udaremnionych prób przekroczenia nielegalnie granicy to ponad 4 tysiące – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki po odprawie w sprawie sytuacji na granicy.

– Nie ma godziny, w której służby białoruskie nie dostarczałyby na granicę białorusko-polską migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu, Libanu, Egiptu, Somalii – ze wszystkich krajów, w których mają możliwość ściągnięcia migrantów – dodał premier.

– Widzimy, że obozowisko w okolicy Usnarza Górnego to przykrywka dla zorganizowanej akcji służb białoruskich, takich miejsc Białorusini planowali skonstruować więcej. Zidentyfikowaliśmy wiele prób nielegalnego przekraczania granicy – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Wiemy, że służby białoruskie zaopatrują migrantów w żywność, pomagają im na granicy w ich próbach przedarcia się nielegalnie na terytorium Polski. Apelujemy do władz białoruskich o zaprzestanie takich prób i o przyjęcie naszej pomocy humanitarnej – dodał.

– Żeby udaremnić plan rozpisany w Mińsku i w Moskwie, wprowadziliśmy stan wyjątkowy. Zawnioskowaliśmy do prezydenta i dzisiaj w Sejmie będziemy apelowali do wszystkich sił politycznych, żeby wsparły ten stan wyjątkowy – stwierdził szef rządu.

– Widzimy znakomitą współpracę pomiędzy funkcjonariuszami SG i żołnierzami WP, którzy w liczbie blisko 2 tys. pomagają patrolować granicę białorusko-polską. Jesteśmy im winni wdzięczność i podziękowanie za ofiarną i owocną służbę – mówił premier.

– Nie spodziewamy się niestety spadku napięcia na wschodniej granicy. Za kilka dni zaczynają się, największe co do liczebności od 40 lat, ćwiczenia wojskowe Zapad-2021. Ćwiczenia wojskowe o takim zasięgu mogą się wiązać z licznymi prowokacjami – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Odnośnie ćwiczeń wojskowych Zapad-2021 – już dziś pan komendant Straży Granicznej informował nas o słyszanych na granicy wybuchach po stronie białoruskiej. Lepiej zapobiegać niż leczyć i dlatego zadecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu wyjątkowego – dodał.

– W tym czasie wszyscy mieszkańcy, mieszkający w pasie przygranicznym, który obejmie stan wyjątkowy, będą mogli funkcjonować prawie bez przeszkód. Z wyjątkiem przedsiębiorców, przyjmujących turystów – oni będą mieli zrekompensowane te straty – zapowiedział premier.

– Tak napiętej sytuacji na granicy z Białorusią nie mieliśmy od ponad 30 lat. To kryzys imigracyjny, który od samego początku jest prowokacją reżimu Łukaszenki i próbą wywołania politycznego chaosu i ataku na wschodnią granicę UE – zauważył.

– Mamy pełne wsparcie ze strony KE i UE. Rozmawiam na bieżąco z wieloma premierami państw, w szczególności Litwy, Łotwy i Estonii. Wspólnie staramy się ograniczyć ten kryzys migracyjny – dodał.

– Apeluję do wszystkich sił politycznych, żeby postępować odpowiedzialnie w obliczu tak trudnej sytuacji. Nie musimy się zgadzać co do wszystkich pomysłów na rozwój Polski i na zmiany społeczne, ale wszyscy powinniśmy chronić polskie granice – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

– Funkcjonariusze i żołnierze wypełniają swój obowiązek i z dumą bronią polskich granic. Zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom i polskiej granicy jest podstawowym obowiązkiem rządu RP i z tego obowiązku się wywiązujemy – podkreślił premier.

– W sobotę miałem możliwość osobistego pobytu na linii granicznej. Spotkałem się z funkcjonariuszami SG, żołnierzami, policjantami, którzy wypełniają służbę na linii granicznej. Jestem pod wrażeniem znakomitej współpracy i skuteczności działania – poinformował szef MSW Mariusz Kamiński.

– Trwa napór na naszą granicą. Minionej doby było to usiłowanie przekroczenia granicy przez 152 osoby. Te próby zostały uniemożliwione. W całym okresie wprowadzonego stanu wyjątkowego było to 457 prób nielegalnego przekroczenia granicy – zwrócił uwagę szef resortu spraw wewnętrznych.

– Stan wyjątkowy bardzo skutecznie umożliwia wyłapywanie osób związanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, które docierają do miejscowości nadgranicznych, gdzie członkowie tych grup czekają na nielegalnych migrantów – podkreślił Kamiński.

– Od kilku tygodni zatrzymaliśmy 66 osób, w ostatnich dniach 8 osób. Osobom tym zostały postawione zarzuty, 11 osób zostało tymczasowo aresztowanych. To w większości obywatele państw postsowieckich – dodał.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!