Wiadomości

Premier Morawiecki: Jeśli dojdzie do ataku na Szwecję lub Finlandię, Polska stanie w ich obronie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji PISM Strategic Ark powiedział, że jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im z pomocą. Zaznaczył, że „nie wystarczy wygrać wojnę, ale musimy też nie utracić pokoju”, a Rosję można odstraszyć jedynie dzięki zdolnościom wojskowym i sankcjom.

– Hekatomba w Mariupolu czy morderstwa w Buczy – to wszystko powinno nas obudzić z naszej drzemki geopolitycznej i spowodować byśmy odrzucili dawne złudzenia. Ale czy to wystarczy? – mówił premier rządu RP. – Słyszę, że są zakusy na to, żeby pozwolić Putinowi znaleźć bezpieczne miejsce i zachować twarz na arenie międzynarodowej. Jak można powiedzieć coś takiego? – dodał.

– Wzywam wszystkich do doprowadzenia do izolacji prezydenta Rosji. Dyplomacja wymaga dialogu, ale nie można negocjować z terrorystami. Dzisiaj serce Europy bije nie tylko w Polsce, ale też na Ukrainie, w krajach bałtyckich i w całej Europie środkowo-wschodniej – powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że przystąpienie do NATO Szwecji i Finlandii będzie „istotnym sygnałem wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i poważną porażką Kremla”.

– Chciałbym w jasny sposób powiedzieć, że w przypadku ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich procesu przystąpienia do NATO Polska przyjdzie im z pomocą – powiedział premier. Według niego, Rosję od ataku na kolejne kraje można odstraszyć „tylko za pomocą naszych zdolności wojskowych i mocnych sankcji”.

– Nasza szczególna pozycja w Europie oznacza, że możemy być nie tylko sercem Europy, ale i sumieniem. Zbyt często widzieliśmy okrucieństwa wojny, aby teraz zignorować znaki ostrzegawcze. Zjednoczeni jesteśmy o wiele silniejsi niż Rosja. Putin wie, że pokonanie Zachodu wiąże się z jego podziałem, dlatego musimy być zjednoczeni. Rosję należy ukarać w sposób polityczny za zaatakowanie systemu geopolitycznego – stwierdził premier Morawiecki.

/twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!