Wiadomości

Premier Morawiecki deklaruje, iż będzie trzymał się ustaleń poczynionych z Małgorzatą Gersdorf

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Jak się z kimś umawiam, to nie przekazuję informacji dalej, dotrzymuję słowa i trzymam się naszych ustaleń – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o oświadczenie prof. Małgorzaty Gersdorf, które wydała oświadczenie po spotkaniu z szefem rządu.

Pytany o to oświadczenie Morawiecki powiedział, że spotkanie z Gersdorf było bardzo „sympatyczne”. – Jak się umawiam z kimś, że nie przekazuję informacji dalej, to dotrzymuję tego słowa – powiedział Morawiecki. 

Premier podkreślił, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest „niezwykle kluczowa” z punktu widzenia sprawności funkcjonowania państwa. 

W środę premier spotkał się w siedzibie Sądu Najwyższego z prof. Małgorzatą Gersdorf, z którą – jak poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska – rozmawiał o reformie sądownictwa. Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślił, że trwająca około pół godziny rozmowa odbyła się z inicjatywy premiera. 

Na piątkowej konferencji prasowej Gersdorf poinformowała, że podczas spotkania z szefem rządu przedstawiła mu swoje stanowisko „co do warunków brzegowych”; wśród nich znalazło się m.in. to, że „sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowisko”, a ona pozostanie nadal I prezesem SN „z mocy konstytucji – bez warunków”. 

Gersdorf miała też powiedzieć premierowi, że „należy przywrócić konstytucyjny charakter Krajowej Rady Sądownictwa i procedowania w niej”.

W piątek na stronie SN opublikowano oświadczenie Gersdorf. W dokumencie poza tym, co już powiedziała Gersdorf na konferencji prasowej, znalazł się jeszcze jeden fragment. 

„Pragnę (…) wyrazić nadzieję, że spotkanie z Panem premierem Mateuszem Morawieckim nie było jedynie grą na czas, a realną próbą podjęcia dialogu” – podkreśliła Gersdorf w oświadczeniu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!