Wiadomości

Premier Morawiecki: „Chcemy walczyć z kłamstwem. Dlatego nowelizujemy ustawę o IPN”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Drodzy rodacy, Nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Cierpienia w obozach koncentracyjnych było wspólnym doświadczeniem, których doświadczyli Polacy, Żydów i wielu innych narodów – zaczął swoje orędzie premier Mateusz Morowiecki.

– Polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują negować cierpienia narodów żydowskiego i polskiego – powiedział szef rządu. – Polska staje po stronie prawdy – zadeklarował. 

– Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, żeby naszą historię opowiedzieć razem. Polski rząd mówi jasno: nie ma miejsca na zakłamywanie prawdy. Szerzenie prawdy o Holokauście to również zadanie dla Polski – powiedział premier Morawiecki.

– Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckiej zbrodni. (…) Jednym z najgorszych kłamstw jest minimalizowanie odpowiedzialności sprawców — dodał.

– Chcemy walczyć z kłamstwem w każdej postaci. Dlatego nowelizujemy ustawę o IPN — podkreślił premier.

– Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie — zaznaczył.

– Państwo Polskie i Polacy dbają o to, by niemieckie obozy koncentracyjne przetrwały przetrwały jako Świadectwo Męczeństwa Narodów – dla pamięci o zamordowanych i ku przestrodze żyjącym – powiedział premier rządu RP.

– Szerzenie prawdy o Holokauście to nie tylko zadanie Izraela, to również zadanie Polski. To walka o uniwersalną prawdę, która jest przestrogą dla całego świata – dodał Mateusz Morawiecki.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!