Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład przyszłego rządu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, programy. W duchu wiarygodności będziemy realizowali to, co zapowiedzieliśmy – powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu obrad Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki.

Piotr Gliński pozostanie wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a Jarosław Gowin – wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Andrzej Adamczyk również zachowa swoje stanowisko w resorcie infrastruktury. Podobnie Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński zachowują swoje ministerialne teki.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz traci kontrolę nad sprawami europejskimi. Pion europejski przechodzi pod Kancelarię Premiera, a na jego czele stanie dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jadwiga Emilewicz otrzymuje nowe kompetencje. Zostanie nowym ministrem rozwoju. Otrzymuje też dział budownictwo i turystyka. Do tej pory była ministrem przedsiębiorczości i technologii.

Traci stanowisko minister finansów i dotychczasowy minister rozwoju Jerzy Kwieciński. Nowym ministrem finansów zostanie Tadeusz Kościński. Marek Gróbarczyk pozostanie ministrem gospodarki morskiej.

Ministerstwo Środowiska zostanie podzielone, powstanie resort zasobów naturalnych na czele z Michałem Wosiem oraz resort ds. klimatu, na czele którego stanie Michał Kurtyka. Z pracą w rządzie żegna się dotychczasowy minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Jan Krzysztof Ardanowski pozostaje ministrem rolnictwa. Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie przestanie istnieć, co oznacza, że ze stanowiskiem żegna się Krzysztof Tchórzewski. Kontrolę nad spółkami energetycznymi obejmie wicepremier Jacek Sasin, który stanie na czele nowego resortu – Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego.

Marlena Maląg to nowy minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Ze stanowiskiem żegna się w związku z tym Bożena Borys-Szopa. Dariusz Piontkowski pozostanie na czele MEN, Zbigniew Ziobro w Ministerstwie Sprawiedliwości, a Marek Zagórski w Ministerstwie Cyfryzacji. Michał Dworczyk pozostaje szefem KPRM.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!