Europa Świat Wiadomości

Premier Kanady radzi Irlandczykom by zalegalizowali aborcje gdyż jego zdaniem jest ona “podstawowym prawem człowieka”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Kanady Justin Trudeau polecił irlandzkiemu szefowi rządu Leo Varadkar, by zliberalizował przepisy aborcyjne, sugerując, że zabijanie dzieci poczętych jest „podstawowym prawem człowieka”.

 

Podczas trzydniowej wizyty szefa irlandzkiego rządu w Kanadzie Trudeau, który uważa się za katolika i przystępuje do Komunii świętej naciskał na swojego kolegę, by ten zniósł ograniczenia dotyczące aborcji. Rząd w Dublinie zaplanował na przyszły rok referendum w sprawie ósmej poprawki do konstytucji, która chroni życie nienarodzonych dzieci. Varadkar, lekarz z wykształcenia i jawny homoseksualista prosił Trudeau o poradę w sprawie aborcji i związanej z nią kontrowersyjnej debaty, jaka przetacza się przez Irlandię.

Kanadyjski lider, ulubienic lewicowej „elity” podkreślił, że premier stoi przed wyborem, który wymaga liberalizacji aborcji, gdyż decyzja o zabiciu dziecka poczętego należy do „podstawowych praw człowieka”.  Liberalny reżim aborcyjny w Kanadzie jest często podawany jako przykład dla Irlandii. Trudeau przekonywał irlandzkiego przywódcę, że nie chodzi jedynie o danie kobietom wyboru, to nie jest nawet kwestia „praw kobiet”, ale jedno z „podstawowych praw człowieka”.

– W kwestii praw reprodukcyjnych zgadzamy się, że są one integralną częścią praw kobiet w ogóle, a prawa kobiet są prawami człowieka i zachęcałem go do przyjrzenia się tej sprawie jako kwestii podstawowych praw kobiet. I przeprowadziliśmy dobrą dyskusję na ten temat – mówił na konferencji prasowej Trudeau.

Na zaproszenie kanadyjskiego premiera szef irlandzkiego rządu wziął udział w paradzie homoseksualnej w Montrealu. Varadkar od czasu objęcia urzędu w czerwcu tego roku uczestniczył w homo-paradach w Dublinie i Belfaście.

Varadkar chce zniesienia ósmej poprawki do konstytucji. Na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Kanady zaznaczył, że dyskutował o kwestii aborcji, która jest ważna dla wielu kanadyjskich organizacji walczących o prawa kobiet.

Irlandzkie władze nie po raz pierwszy konsultowały się w sprawach politycznych z podmiotami zagranicznymi. Z amerykańskich funduszy sfinansowano np. irlandzką kampanię w sprawie legalizacji homo-małżeństw. Chodzi o kwotę aż miliarda dolarów. W czerwcu Narody Zjednoczone nakazały Irlandii zmianę prawa zakazującego zabijanie dzieci poczętych.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!