Wiadomości

Premier Grecji przestrzegł uchodźców przed nielegalnym przekraczaniem granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Grecji Kyriakos Micotakis przestrzegł uchodźców przed próbami nielegalnego przekraczania granicy. Granice Grecji to zewnętrzne granice UE, będziemy je chronić – napisał w niedzielę na Twitterze. Zapowiedział, że przez miesiąc nie będą przyjmowane wnioski o azyl.

Kyriakos Micotakis zapowiedział, że we wtorek odwiedzi przygraniczny region Ewros, gdzie od dwóch dni trwają zamieszki wywołane przez zgromadzonych po tureckiej stronie migrantów. Pojedzie tam wraz z szefem Rady Europejskiej Charles’em Michelem, by z bliska przyjrzeć się sytuacji.

„Powtarzam, nie próbujcie dostać się do Grecji nielegalnie, bo zostaniecie odesłani z powrotem” – napisał grecki premier na Twitterze po zakończeniu posiedzenia Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Było ono poświęcone analizie sytuacji na granicach i wyznaczeniu strategii postępowania w związku z falą migrantów, masowo przybywających z Turcji.

Rada, jak wyjaśnił Micotakis, podjęła decyzję o „podniesieniu do maksymalnego poziomu powstrzymywania nielegalnego przekraczania granicy”. Grecja nie będzie przez miesiąc przyjmować żadnych wniosków o azyl – dodał.

„Nasz kraj zamierza się odwołać do art. 78 ust. 3 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), aby w pełni korzystać ze wsparcia unijnego” – napisał Micotakis.

Artykuł ten stanowi, że „w przypadku, gdy jedno lub więcej państw członkowskich znajdzie się w nadzwyczajnej sytuacji charakteryzującej się nagłym napływem obywateli państw trzecich, Rada UE, na wniosek Komisji (Europejskiej), może przyjąć środki tymczasowe na korzyść zainteresowanego państwa lub państw członkowskich”.

Czytaj też:

Celem inwazji – Grecja. A potem? /filmy/

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!