Wiadomości

Premier Danii: Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny – oświadczyła w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen w reakcji na słowa doradcy ekonomicznego Białego Domu Larry Kudlowa, który potwierdził zainteresowanie prezydenta USA Donalda Trumpa zakupem tej największej wyspy świata.

– Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że amerykański pomysł nie jest poważny – stwierdziła podczas wizyty na Grenlandii Frederiksen w rozmowie z gazetą „Sermitsiaq”.

Agencja Reuters przypomina, że Trump w przyszłym miesiącu zamierza złożyć wizytę w Kopenhadze i temat zakupu Grenlandii przez USA z pewnością pojawi się w trakcie rozmów z duńską szefową rządu oraz z premierem Grenlandii Kimem Kielsenem.

Informacje o pomyśle Trumpa dotyczącym zakupu Grenlandii po raz pierwszy pojawiły się kilka dni temu w „The Wall Street Journal”:

Stany Zjednoczone wyciągają rękę po Grenlandię, Duńczycy oburzeni

Zainteresowanie Trumpa Grenlandią potwierdził w wywiadzie dla telewizji Fox News doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow,

– Nie chcę przewidywać zakończenia tej sprawy, chcę tylko powiedzieć, że prezydent, który ma doświadczenie w kupowaniu nieruchomości, chce przyjrzeć się kwestii możliwości zakupu Grenlandii – powiedział Kudlow i dodał, że sytuacja „jest rozwojowa”.

– Dania jest właścicielem Grenlandii, Dania jest sojusznikiem a Grenlandia jest strategicznym miejscem. I ma wiele cennych minerałów – dodał Kudlow.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!