Wiadomości

Premier Bawarii: Niemieccy „wypędzeni” zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef rządu Bawarii Markus Soeder (CSU) podziękował członkom zjazdu ziomkostwa Niemców sudeckich w Ratyzbonie i wychwalał ich zasługi dla współczesnej pokojowej Europy. – Pokojowa Nagroda Nobla dla Niemców sudeckich i wypędzonych? Zasłużyli – przekonywał, cytowanych przez Deutsche Welle.

Cytując proklamowaną 5 sierpnia 1950 roku Kartę Wypędzonych chadecki polityk mówił, że Niemcy sudeccy oraz niemieccy „wypędzeni ze stron ojczystych” „zrezygnowali z zemsty i odwetu”, kładąc tym samym podwaliny pod budowę „nowej, nowoczesnej Europy”. – Wypędzeni ze stron ojczystych naprawdę zasługiwaliby na Pokojową Nagrodę Nobla – ocenił.

DW przypomina, że zjazdy ziomkostwa Niemców sudeckich odbywają się tradycyjnie co roku w Zielone Świątki. Po II wojnie światowej władze ówczesnej Czechosłowacji wysiedliły 2,8 mln swoich obywateli pochodzenia niemieckiego – większość osiedliła się w sąsiedniej Bawarii.

Ziomkostwo Niemców sudeckich jest jedną z największych i najbardziej wpływowych organizacji zrzeszających Niemców, którzy po 1945 roku zostali wysiedleni lub sami uciekli z krajów Europy Środkowej i Wschodniej po upadku III Rzeszy. W 2015 roku władze ziomkostwa usunęły ze swojego statutu zapis o dążeniu do zwrotu majątku skonfiskowanego Niemcom sudeckim po ich wysiedleniu.

źródło: DW, TVP Info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!