Wiadomości

Premier Albanii oświadczył, że jest za zjednoczeniem Albanii i Kosowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Albański premier Edi Rama zapowiedział, że zagłosuje za zjednoczeniem Albanii i Kosowa w przypadku referendum w tej sprawie.

Rama powiedział to podczas międzyrządowego spotkania Albanii i Kosowa w Elbasanie. Zapytany przez dziennikarzy o możliwą fuzję, powiedział, że zagłosuje za i czeka na referendum w przyszłości. Dodał, że nie wie, kiedy i jak to się stanie. Ze swojej strony premier Kosowa Albert Kurti zapowiedział, że referendum to część długiego procesu poza kontrolą jego rządu.

Rząd serbski zareagował negatywnie na to oświadczenie. Premier Anna Brnabic powiedziała, że ​​to „kolejny kamień w podważaniu podstaw stabilności i bezpieczeństwa w regionie”.

Sondaż Euronews Albania wykazał, że 80% Albańczyków opowiada się za zjednoczeniem obu krajów.

Podczas spotkania przywódcy zgodzili się także na faktyczne zniesienie granic między obydwoma krajami. Podpisano porozumienia w celu uproszczenia kontroli towarów przemieszczających się między krajami, zniesienia kontroli granicznych dla pojazdów oraz wprowadzenia pięcioletnich pozwoleń na pobyt i pracę dla obywateli pragnących przenieść się do jednego z krajów. Dyplomy uniwersyteckie będą uznawane zarówno w Kosowie, jak i w Albanii, podobnie jak składki na ubezpieczenie społeczne.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!