Wiadomości

Prawie dwustu żołnierzy zasiliło szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej /film/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Olsztynie i Kolnie złożyło przysięgę blisko 200 żołnierzy Obrony Terytorialnej. Kolneńska kompania OT podlega batalionowi w Łomży. Żołnierze, którzy składali przysięgę w Olsztynie, służyć będą w batalionach w Morągu i Braniewie.

Przysięgę w składali między innymi nauczyciele i pracownicy służby zdrowia. Podczas uroczystości w Olsztynie płk Mirosław Bryś, Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zapewniał żołnierzy, że dzień przysięgi na zawsze zostanie w ich pamięci.

– Przysięga to moment przełomowy w życiu żołnierza, potwierdza zobowiązanie wobec Polski – mówił płk Bryś i dodawał, że od tej pory „terytorialsi” będą odpowiadać za bezpieczeństwo w swoich małych ojczyznach. – Gdy odzywa się przemoc nie wolno wam milczeć – podkreślał dowódca 4 BOT.

List ministra obrony Mariusza Błaszczaka odczytał gen. Artur Dębczak, zastępca dowódcy WOT.

– Dołączacie do grona obrońców ojczyzny w roku, w którym będziemy świętować 20-lecie członkostwa Polski w NATO. Dało nam ono bezcenną gwarancję wsparcia sojuszniczego w przypadku zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa – napisał szef resortu obrony.

Żołnierze przyznają, że decyzję o tym, by wstąpić w szeregi WOT „mocno przemyśleli”. – Bałam się, czy pracodawca nie będzie źle patrzył na częste szkolenia, ale podszedł ze zrozumieniem więc zostałam żołnierzem – powiedziała jedna z pań.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały stworzone na początku 2017 r. Stanowią piąty rodzaj sił zbrojnych (pozostałe to Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne). Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!