Wiadomości

Prawie 1,2 tys. ha łąk chce wydzierżawić rolnikom Biebrzański Park Narodowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawie 1,2 tys. ha łąk chce wydzierżawić rolnikom Biebrzański Park Narodowy, by kosili je, bo pomaga to przyrodzie. Rolnicy mogą też dostawać za to dopłaty rolno-środowiskowe z Unii Europejskiej. W kilku terminach, w maju, odbędą się przetargowe licytacje w sprawie tych gruntów.

Grunty są podzielone na 135 działek, średnia wielkość jednej to ok. 80 ha, cena wywoławcza za hektar dzierżawy to 460 zł – poinformował dzisiaj PAP dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk. Umowy dzierżawy będą zawarte na rok. Park liczy, że rocznie zyska za te dzierżawy ok. 500 tys. zł.

Na przetarg wystawiono część terenów, która była już wcześniej użytkowana przez rolników i skończyły się umowy dzierżawy, część to grunty nowe. Park wystawił także do dzierżawy 66 ha terenu w okolicach Brzostowa pod ekstensywny wypas bydła.

Andrzej Grygoruk zaznaczył, że biebrzańskie łąki można kosić zazwyczaj dopiero po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, czyli w sierpniu. Część jest przeznaczona do koszenia ręcznego, ale nie kosą, tylko np. ręczną kosiarką spalinową.

Dyrektor parku wyjaśnił, że biebrzańskie, często podmokłe, bagienne łąki trzeba kosić, użytkować rolniczo, żeby nie zarastały. Zarośnięte nie sprzyjają rzadkim gatunkom np. ptaków, które występują nad Biebrzą.

Obecnie, poza ogłoszonymi przetargami, Biebrzański Park Narodowy wydzierżawia rolnikom i innym podmiotom około 6 tys. ha łąk.

Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym i zajmuje ok. 59 tys. ha. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych. Jest m.in. ostoją łosia i rzadkich ptaków, takich jak wodniczka, batalion czy orlik grubodzioby. W 2018 r. Biebrzański Park Narodowy obchodzi 25-lecie istnienia.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!